Płatności kryptowalutowe na Ukrainie

4 505

Pracownik Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy zapowiada, że kryptowaluty będą niedługo akceptowane na Ukrainie.

Wiceminister Oleksandr Bornyakov uważa, że płatności dokonywane za pomocą kryptowalut będą przebiegały w sposób podobny do tego, jak ma to obecnie miejsce w przypadku korzystania z dolarów amerykańskich. Chociaż zgodnie z obowiązującym prawem nie można nimi zapłacić w sklepie, to bez problemu da się w nich użyć karty płatniczej zasilonej USD.

Ustawa w sprawie kryptowalut

Nowa ustawa w sprawie kryptowalut ma zalegalizować płatności kryptowalutowe (w tym BTC) bez konieczności uznawania ich za prawny środek płatniczy. Zdaniem Oleksandra Bornyakova do spopularyzowania tej formy płatności przyczynią się pośrednicy, którzy pozwolą zamieniać kryptowaluty na fiaty.

Urzędnik podkreślił jednak, że chociaż ustawa pozwala legalnie kupować i sprzedawać kryptowaluty, to nie ma nic wspólnego z uznaniem ich za prawny środek płatniczy Ukrainy. W dotychczasowym projekcie ustawy znalazła się natomiast informacja o tym, że lokalni pośrednicy płatności będą mogli kontynuować swoją działalność związaną z wymianą kryptowalut.

Zgodnie z wypowiedzią Oleksandra Bornyakova, aktualne prawo ukraińskie nie pozwala płacić w dolarach, ale można łatwo zapłacić za zakupy kartą dolarową. Waluty zostają przeliczone w momencie dokonywania płatności. (…) Tym samym płacenie kryptowalutami na Ukrainie stanie się legalne, ale będzie wymagało pośredników:

„Today, the legislation in Ukraine also does not allow you to pay in dollars, but you can easily pay for purchases with a dollar card. Currencies are converted instantly during payment. (…) Therefore, it will be quite legal to pay with cryptocurrencies in Ukraine, but through an intermediary”.

Jest to już kolejna trzecia istotna wiadomość związana z Ukrainą w ciągu kilku dni. Pod koniec lipca informowaliśmy, że Narodowy Bank Ukrainy zyskał możliwość emitowania cyfrowej waluty. Wcześniej natomiast pojawiły się informacje na temat tego, że Ukraiński bank internetowy wprowadzi usługę handlu BTC.

Legalny handel kryptowalutami na Ukrainie

Dodatkową korzyścią związaną z wprowadzeniem nowej ustawy będzie całkowite zalegalizowanie handlu kryptowalutami. To natomiast może się przyczynić do stworzenia nowego rynku usług związanych z kryptowalutami (przechowywanie, pośrednictwo płatności, handel).

O tym, że Ukraina przygotowuje się do legalizacji kryptowalut pisaliśmy już w maju 2018 r. Chociaż zajęło to kilka lat, jest to świetna wiadomość dla ukraińskich zwolenników kryptowalut.

Komentarze