Ukraina przygotowuje się do legalizacji kryptowalut

1 465

Członek ukraińskiego parlamentu Oleksiy Mushak, opublikował na swojej tablicy facebookowej dokument dot. legalizacji kryptowalut na Ukrainie. W dokumencie opisana jest akceptacja tokenów i kryptowalut. Mushak prosił obywateli, aby komentowali i proponowali swoje pomysły i uwagi, aby również uczestniczyli w owej misji legislacyjnej. Wydaje się jednak, że sprawa stanie się ekscytująca, ponieważ przewodniczący ukraińskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (NSSMC) zasugerował na początku maja br., iż organ regulacyjny może wkrótce zalegalizować kryptowaluty jako instrumenty finansowe.

Podczas gdy większość narodów świata ustaliła stanowisko w sprawie walut cyfrowych, rząd Ukrainy musi jeszcze zdecydować, jak sobie z nimi poradzić. Ukraina to nasz wieloletni sąsiad, a legalizacja, czy chociażby stworzenie pozytywnych fundamentów sfery kryptowalut, pozwoli na ogromne możliwości dla inwestorów z Polski. Dokument opublikowany przez Mushaka opisuje ​​główne cele legislacyjne. Podstawą jest stworzenie wolnego i przejrzystego rynku aktywów cyfrowych na Ukrainie, określającego zasady przechowywania, używania i wymiany kryptowalut. Dokument proponuje również środki regulacyjne dotyczące zapobiegania wykorzystywaniu kryptowalut do prania brudnych pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych działań przestępczych. Pismo opisuje również wykorzystanie systemów rejestrów rozproszonych (DLT) w sferze publicznej, wyodrębniając opiekę zdrowotną i edukację jako najważniejsze kryteria.

Ukraina
źródło: https://www.facebook.com/oleksiy.mushak

Jeśli doszłoby do legalizacji i ustalenia konkretnych przepisów dot. kryptowalut na Ukrainie, wpłynęłoby to również na działania i chęć inwestycji polskich inwestorów właśnie na Ukrainie. Część polskiej społeczności z chęcią skorzystałaby z przywilejów podatkowych, jakie stworzyłby rząd Ukrainy, a nie potrafią zapewnić decydenci z Polski.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Ukraina i kryptowaluty

Na początku maja, Timur Khromayev, szef Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (NSSMC) ogłosił, iż przedstawi ukraińskiej Radzie Stabilności Finansowej propozycje nad uznaniem kryptowalut za instrument finansowy. Timur powtórzył, że rodzący się świat krypto ma wszystko, czego potrzeba, aby zrewolucjonizować całą branżę finansową. Dlatego ważne jest, aby opierać się na standardach ustalonych już w ekosystemie walut wirtualnych.

Co sądzicie o legalizacji kryptowalut na Ukrainie? Czy bylibyście zainteresowani inwestycjami w kryptowaluty na Ukrainie? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze