Narodowy Bank Ukrainy zyskał możliwość emitowania cyfrowej waluty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę, dzięki której Narodowy Bank Ukrainy może emitować CBDC.

Jest to istotny krok na drodze do wypuszczenia cyfrowej hrywny. Zgodnie z nową ustawą Narodowy Bank Ukrainy nawiąże współpracę ze startupami specjalizującymi się w usługach finansowych.

Emisja cyfrowej hrywny

Chociaż minie jeszcze sporo czasu, zanim pojawi się ukraińskie CBDC, już teraz bank centralny z siedzibą w Kijowie może tworzyć regulacyjne piaskownice, które pozwolą testować nowe usługi płatnicze. Chodzi oczywiście o rozwiązania korzystające z nowych technologii. Podpisana przez prezydenta Zełenskiego ustawa może przynieść wiele korzyści lokalnym startupom.

Przepisy zostały opracowane w taki sposób, aby Narodowy Bank Ukrainy ściśle współpracował z sektorem prywatnym. Dzięki temu istnieje szansa na przyśpieszenie rozwoju firm z branży fintechowej, które zyskają nowe możliwości. Istotne w tym wszystkim jest również to, że nowa ustawa zezwala na wdrożenie otwartej bankowości. Tym samym informacje o klientach mogą trafiać do twórców aplikacji, co może się nie spodobać osobom ceniącym sobie prywatność.

Przy okazji warto sobie przypomnieć niedawną kontrolę w sprawie kradzieży energii, jaka miała miejsce na Ukrainie. Skończyło się to tym, że największa nielegalna kopalnia kryptowalut Ukrainy zdemaskowana.

Ukraina chce dogonić Unię Europejską

Dzięki tej ustawie rząd Ukrainy chce dostosować prawo do standardów Unii Europejskiej. Z czasem może to ułatwić integrację ukraińskiego systemu płatniczego z tym, który będzie stosowany w UE. Rząd Ukrainy od dłuższego czasu potwierdzał, że przygląda się możliwości wprowadzenia CBDC, jednak dotychczas nie podjęto żadnych istotnych działań. Po części wynikało to z obawy o to, że emisja cyfrowej waluty może zaburzyć stabilność finansową tradycyjnego systemu bankowego.

Jednym z najważniejszych partnerów biznesowych Ukrainy przy opracowywaniu rozwiązań dla CBDC jest Stellar Development Foundation. Kontroluje ona dystrybucję kryptowaluty Stellar (XLM). Szczegółowe informacje na jej temat znajdziesz w tekście: Stellar opis kryptowaluty.

W momencie, w którym Narodowy Bank Ukrainy zaczyna prace nad CBDC, ukraiński Monobank stara się wprowadzić opcję kupowania kryptowalut za pomocą kart płatniczych. Więcej informacji znajdziesz w artykule: ukraiński bank internetowy wprowadzi usługę handlu BTC.

Komentarze