Krypto Tydzień: 3 – 9 stycznia 2022

5 009

Pierwszy Krypto Tydzień w tym roku przypada w momencie, w którym wielu inwestorów niechętnie zerka na swoje portfolio w CoinGecko / CoinMarketCap. Z drugiej strony w ciągu ostatnich kilku godzin kursy wielu kryptowalut odnotowały wzrosty, więc może jeszcze będzie w tym roku okazja do świętowania. Pomimo spadków przez cały tydzień staraliśmy się publikować najciekawsze wiadomości, a poniższe podsumowanie pozwoli sprawdzić, co wydarzyło się w tym czasie.

W 1 tygodniu roku (3 – 9 stycznia) pisaliśmy między innymi o 13 urodzinach BTC, planach rozwoju Ethereum i trudnej sytuacji w Kazachstanie. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Nawet jeżeli nie inwestuje się w cyfrową sztukę, warto poznać 12 sposobów, jak nie dać zrobić się w konia na rynku NFT. Niektóre sposoby mają zastosowanie również przy inwestowaniu w kryptowaluty.

Norton 360 kopie ETH na twoim komputerze? Jeśli tak, zgarnia 15%, co nie spodobało się wielu użytkownikom popularnego oprogramowania antywirusowego.

Pakistańscy użytkownicy Binance padli ofiarą oszustów. Przestępcy wykorzystali tę samą metodę, przed którą w połowie roku ostrzegano polskich użytkowników.

Co dalej z kursem BTC?

Na początku roku informowaliśmy, że w ekosystemie bitcoinowych wielorybów zachodzą diametralne zmiany: rośnie liczba portfeli, na których znajduje się od 10 do 1 000 BTC. Zastanawialiśmy się również, czy pierwsza zielona świeca BTC w 2022 r. to dobry omen?

Pomimo aktualnych spadków jest powód do świętowania: Bitcoin kończy 13 lat (a dokładniej: skończył z dniem 3 stycznia). Z tej okazji trzeci co do wielkości wieloryb BTC wybrał się na zakupy (więcej informacji znajdziesz w artykule: 456 BTC na 13 urodziny sieci króla kryptowalut).

Pojawiają się kolejne głosy przemawiające za tym, że król kryptowalut niedługo pokaże, na co naprawdę go stać. Założyciel Nexo Antoni Trenchev zapowiada złoto 2.0 za 100 000 USD, analityk z Goldman Sachs Research tłumaczy, czy Bitcoin za 100 000 USD odciągnie inwestorów od złota, a Brock Pierce zapowiada BTC po 200 000.

Profesor amerykańskiej szkoły biznesu Wharton ogłosił, że Bitcoin to złoto millenialsów, a tradycyjne złoto nie zapewniło inwestorom zabezpieczenia przed inflacją. Do tego okazało się, że inflacja bitcoina ponad 3x niższa niż dolara amerykańskiego.

Pomimo licznych dobrych wiadomości Bitcoin zanurkował do 43 000 USD | Co dalej z ceną BTC? Niektórzy nawet uznali, że Bitcoin już nigdy nie wróci do 69 000 USD, czemu towarzyszył spadek na łeb, na szyję: Bitcoin pogłębia spadek w kierunku 40 000 USD.

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, w którą stronę może pójść najstarsza kryptowaluta, przeczytaj artykuł Bitcoin teraz i w przyszłości | Co mówią nam dane on-chain? Zachęcamy również do lektury Bitcoin: Czy to już rynek niedźwiedzia, skąd dowiesz się, czy anatomia cyklu rynkowego wciąż obowiązuje.

Rynek altcoinów w pigułce

CPO Coinbase próbuje przewidzieć, które trendy w ekosystemie Ethereum mogą dać inwestorom największą szansę na zysk. Na jego liście znalazły się między innymi mosty i rollupy. Vitalik Buterin o rozwoju Ethereum: Jesteśmy dopiero w połowie drogi. Przy okazji warto sprawdzić raport firmy Electric Capital i przekonać się, kto prowadzi w wyścigu o zdeklasowanie Ethereum? Osoby narzekające na wysokie ceny gazu z pewnością ucieszą się, że Buterin proponuje nową strukturę opłat w Ethereum.

Wbrew początkowym obawom związanym z tym, że Solana padła ofiarą kolejnego ataku DDoS, wolne działanie sieci wynikało ze zwiększonej liczby transakcji (więcej informacji znajdziesz w artykule: Co wpłynęło na spowolnienie sieci Solana).

Były dyrektor generalny BitMEX uważa, że niedługo może dojść do ogromnej korekty (Hayes: Alternatywne aktywa cyfrowe mogą spać nawet o 90%).

Zła wiadomość zwolenników meme coinów: większość hodlerów Shiba Inu jest na minusie.

Kącik NFT i metaverse

Jordan Fish zaoferował 10 000 USD dla sceptyków NFT za wypróbowanie Ethereum, a pierwsza z osób, które otrzymały tę propozycję… podziękowała. Osoby, które wciąż nie przekonały się do NFT, powinny sprawdzić, ile jest warta platforma OpenSea (a warto to zrobić, bo chodzi o zawrotną kwotę kilkunastu miliardów dolarów).

W poszukiwaniu gemów

Zastanawiasz się, jak rozpoznać tokeny, na których można jedynie stracić pieniądze? Sprawdź ABC researchu aktywów cyfrowych pod względem tokenomiki, a dowiesz się, jak wybierać kryptowaluty i tokeny.

Warto wiedzieć

Jeżeli ktoś potrzebuje pieniędzy i nie chce lub nie może skorzystać z oferty tradycyjnych banków, powinien zainteresować się coraz popularniejszym trendem, jakim są błyskawiczne pożyczki w DeFi | Jak działają? Jak z nich korzystać? Nikogo oczywiście nie zachęcamy do pożyczania pieniędzy, jednak pożyczki typu flash loan to wyjątkowe rozwiązanie nawet jak na branżę DeFi. Jednocześnie rośnie zainteresowanie DeFi dla instytucji | W kolejce do Aave Arc ustawiło się już 30 instytucji.

Zapowiedziano, że Terra przeznaczy 139 milionów dolarów na zwiększenie użyteczności UST w DeFi. Pieniądze otrzymają między innymi: Tokemak (Ethereum), Rari Fuse (Ethereum), InvictusDAO (Solana) i OlympusDAO (Ethereum, Solana, Polygon).

Rekordowe przychody giełdy Uniswap przekroczyły miliard dolarów w ciągu jednego roku. Tym samym zdecentralizowana giełda stała się pierwszą aplikacją na Ethereum, której się to udało.

Ujawniono, że PayPal rozważa wypuszczenie stablecoina, dzięki czemu na rynku stablecoinów może pojawić się nowy gracz, który już na starcie będzie cieszył się dużym zaufaniem. 

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Blockchain? Na zdrowie dowiesz się, czy technologia blockchain i sztuczna inteligencja znajdą zastosowanie w medycynie.

Kryptowaluty na świecie

Chiny gotowe na cyfrowego juana | Pierwsza wersja portfela dla CBDC już dostępna na telefony z systemami iOS i Android.

Włoski bank umożliwi klientom kupno i sprzedaż bitcoina (w dodatku chodzi o Banca Generali, który zarządza aktywami o wartości 87 miliardów dolarów).

Trudna sytuacja w Kazachstanie uderza w górników sieci Bitcoin, przez co ucierpiał hash rate.

Najpopularniejszy artykuł 1 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 1 tygodnia okazał się tekst PLCOIN od PKO BP, który został wyświetlony ponad 25 000 razy.

Spodobała ci się najnowsza odsłona cyklu Krypto Tydzień? Jeżeli coś pominęliśmy, koniecznie zostaw komentarz.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze