Pakistańscy użytkownicy Binance padli ofiarą oszustów

1 385

Pakistańska Federalna Agencja Śledcza (FIA) zajęła się sprawą oszustów, którzy wprowadzali użytkowników giełdy Binance w błąd, przez co przesyłali oni swoje środki na portfele przestępców.

Dochodzenie w tej sprawie rozpoczęto po otrzymaniu licznych skarg od użytkowników, którzy skuszeni obietnicą dużych zysków stracili swoje środki.

FIA wzywa giełdę Binance do współpracy

Według niektórych źródeł Pakistańska Federalna Agencja Śledcza wysłała w tej sprawie oficjalne zawiadomienie do giełdy Binance. Znalazły się w nim zebrane dotychczas informacje o sposobie działania oszustów oraz wezwanie do współpracy. FIA zidentyfikowała już 26 podejrzanych portfeli, na prawdopodobnie trafiły skradzione środki. Agencja zablokowała również konta bankowe, które należały do przestępców i domaga się od Binance podobnych działań.

Binance będzie musiał odnieść się do sprawy, ponieważ w wezwaniu znalazł się zapis, że w przypadku wystąpienia nieprawidłowości giełda musi się liczyć z karami finansowymi.

“In case of non-compliance, FIA Cyber Crime will be justified to recommend financial penalties on Binance through the State Bank of Pakistan”.

W jaki sposób działają oszuści?

Osoby, które straciły swoje środki, zostały przez oszustów wprowadzone w błąd i pokierowane przez cały proces zakładania konta na giełdzie Binance. Następnie nowi inwestorzy zasilili swoje konta, po czym skuszeni obietnicą dużych zysków przesłali pieniądze na portfele należące do przestępców.

Problem, który występuje również w Polsce

Jest to najprawdopodobniej ta sama metoda, przed którą w połowie sierpnia giełda ostrzegała na oficjalnym polskim blogu (zobacz również: Binance ostrzega przed nasilonymi działaniami oszustów).

W związku z tym warto przypomnieć (dotyczy to nie tylko giełdy Binance, ale również wszystkich innych firm oferujących usługi związane z kryptowalutami), że pracownicy nie kontaktują się z klientami, a już na pewno nie proszą o hasło, dane osobowe lub klucze do portfela.

Należy również uważać na wszelkie prośby o zainstalowanie dodatkowego oprogramowania (popularne giełdy mają co prawda swoje oficjalne aplikacje, jednak nie są one niezbędne, aby można było z nich korzystać).

Komentarze