Rekordowe przychody giełdy Uniswap

2 454

Zdecentralizowana giełda Uniswap jest pierwszą w historii aplikacją działającą na sieci Ethereum, której udało się wygenerować ponad miliard dolarów przychodu w ciągu jednego roku.

Według aktualnych informacji każdego dnia giełda zarabia około 2,5 miliona dolarów.

Ponad miliard dolarów wolumenu

Osiąganie tak dużych zysków wymaga oczywiście ogromnego obrotu, ale akurat z tym Uniswap nie ma problemów: dzienny wolumen transakcyjny popularnej zdecentralizowanej giełdy przekracza 1,2 miliarda dolarów.

Uzyskanie miliarda dolarów przychodu z opłat transakcyjnych (giełda pobiera prowizje od każdej transakcji, a niektórzy użytkownicy obracają naprawdę dużymi kwotami i nie ograniczają się do jednego zlecenia zakupu lub sprzedaży) zajęło giełdzie zaledwie 12 miesięcy. Udało się to osiągnąć w okresie od października 2020 do października 2021 r.

Z czego wynika popularność giełdy Uniswap?

Osoby, które cenią sobie anonimowość i bezpieczeństwo, mogą korzystać z wielu różnych zdecentralizowanych giełd, jednak to właśnie Uniswap cieszy się największym zainteresowaniem. W dodatku od niedawna z giełdy można korzystać nie tylko na sieci Ethereum, ale również na Polygon, Optimism i Arbitrum. Pozwala to użytkownikom obniżyć koszty związane z transakcjami, co ma istotne znaczenie dla inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem.

Na zainteresowanie giełdą z pewnością wpłynęło również to, że w 2020 roku każdy, kto zrobił jakąkolwiek transakcję na Uniswap, otrzymał airdrop w postaci 400 tokenów UNI (szczegóły znajdziesz w artykule: Uniswap rozdaje 1200 USD – Stokarz Czyta Rynek #62). Początkowo przekładało się to na kwotę w wysokości 1200 USD, ale jeżeli ktoś wstrzymał się ze sprzedażą, to podczas ATH z maja tego roku mógł spieniężyć tokeny za prawie 18 000 USD. W dodatku wielu użytkowników giełdy korzystało z kilku portfeli, dzięki czemu otrzymali więcej tokenów.

Ranking zdecentralizowanych giełd

Według rankingu CoinGecko obejmującego zdecentralizowane giełdy Uniswap (w wersji 3) znajduje się na pierwszym miejscu pod względem wolumenu. Giełda obsługuje 455 kryptowalut i 902 pary walutowe. Wolumen transakcyjny z ostatnich 24 godzin wynosi 1 210 368 943 USD.

Komentarze