Które trendy w ekosystemie Ethereum mogą dać inwestorom największą szansę na zysk?

2 427

CPO Coinbase przewiduje, że Ethereum doczeka się niebawem większej liczby rozwiązań w zakresie skalowania. Przyniosą one ulgę użytkownikom sieci i dadzą szansę inwestorom na (być może) niemałe zyski.

Coraz więcej rozwiązań skalujących dla Ethereum

Surojit Chatterjee opublikował prognozy dla branży, w ramach których przewidział znaczne postępy w dostarczaniu rozwiązań problemu niedostatecznej skalowalności sieci Ethereum:

„Wraz z pojawieniem się kolejnych stu milionów użytkowników w krypto i Web3, wyzwania związane ze skalowalnością dla Eth prawdopodobnie wzrosną. Z optymizmem patrzę na poprawę skalowalności Eth wraz z uruchomieniem Eth2 i wielu rollupów L2. Przykłady Solany, Avalanche i innych sieci warstwy pierwszej pokazują, że w przyszłości będziemy żyć w świecie multi-chain. Będziemy także świadkami powstawania nowych łańcuchów L1, które będą koncentrować się na konkretnych przypadkach użycia, takich jak gry lub media społecznościowe.”

Mosty

CPO Coinbase dodał, że skalowalność zostanie znacznie poprawiona dzięki postępom w pracach nad mostami łączącymi warstwę 1 z warstwą 2. Podkreślił, że branża będzie „desperacko poszukiwać ulepszeń w szybkości i użyteczności mostów między warstwami L1 i L1-L2”.

Jeśli jeszcze nie wiesz, takie mosty to rozwiązania, które umożliwiają przenoszenie tokenów z sieci warstwy 1, takiej jak Ethereum, do sieci warstwy 2, takiej jak Arbitrum i odwrotnie.

Rollupy

Odnosząc się do technologii skalowania, Chatterjee wspomniał o rollupach ZK, stwierdzając, że „przyciągną one uwagę zarówno inwestorów, jak i użytkowników”. Skalowanie z wykorzystaniem dowodów zerowej wiedzy pozwala na znacznie bardziej wydajne przetwarzanych danych transakcyjnych w warstwie 1 Ethereum.

Ekosystem warstwy 2 doświadczył w ubiegłym roku bardzo dynamicznego rozwoju i wzrostu popularności na praktycznie wszystkich głównych platformach blochchain. Według danych L2beat, całkowita zablokowana wartość (AUM) w ramach rozwiązań warstwy drugiej wzrosła w ciągu ostatniego roku o prawie 11 000% – z około 50 milionów dolarów w styczniu 2021 roku do ponad 5,5 miliarda dolarów do końca roku.

warstwa druga ethereum
źródło: link

Surojit Chatterjee zwrócił również uwagę na to, że w 2022 roku pojawi się więcej aplikacji ukierunkowanych na prywatność. Zaznaczył, że może to przyciągnąć większą uwagę organów regulacyjnych, ponieważ egzekwowanych będzie więcej ograniczeń KYC/AML:

„Zobaczymy nowe przypadki użycia skoncentrowane na prywatności, w tym aplikacje zapewniające ochronę prywatności i modele gier, które mają wbudowane opcje ochrony prywatności.”

Co więcej, dyrektor Coinbase podkreślił, że bieżący rok przyniesie branży aktywów cyfrowych więcej regulacji, większy udział instytucji w DeFi, większe zaangażowanie marek w metaverse i NFT oraz trend, w ramach którego firmy Web2 będą starać się wejść w światWeb3.

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

Komentarze