PayPal rozważa wypuszczenie stablecoina

1 408

Gigant sektora operacji płatniczych PayPal rozważa możliwość uruchomienia własnego stablecoina.

Deweloper Steve Moser znalazł w aplikacji PayPal dowody, które ujawniły zamiar firmy dotyczący planów wejścia w sektor stabilnych cyfrowych monet. Udostępnił Bloombergowi dane – ukryty kod i obrazy – tego, co może stać się „PayPal coinem”. Coin miałby być zabezpieczony w USD.

paypal stablecoin
źródło: Bloomberg

Starszy wiceprezes ds. walut cyfrowych w PayPal Jose Fernandez da Ponte potwierdził te informacje w oświadczeniu dla Bloomberga (patrz link powyżej): „Badamy przestrzeń stablecoinów; kiedy zaczniemy iść w tej kwestii do przodu, oczywiście będziemy ściśle współpracować z odpowiednimi organami regulacyjnymi.”

Wydaje się, że intencją PayPala jest zaprojektowanie stablecoina „stworzonego specjalnie do płatności”. Firma wspominała już co nieco na ten temat w okolicach ubiegłorocznych wakacji. Z kilku rzekomo zaznajomionych z sytuacją źródeł miały płynąć wówczas doniesienia o tym, że PayPal współpracuje z wieloma różnymi programistami, w tym Ava Labs, aby uruchomić własnego stablecoina.

Po co nam stablecoin od PayPal?

PayPal nie jest nowy w branży krypto-aktywów. Uruchomili usługę konwersji zasobów użytkownika na waluty fiducjarne (Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash i Litecoin), aczkolwiek – choć początkowo mocno hype’owany – spotkał się ostatecznie z mieszanymi odczuciami ze strony kryptowalutowej społeczności.

Swoją opinię na ten temat wyraził Andreasa Antonopoulosa na temat kryptowalutowych funkcjonalności Paypal:

„Jeśli chcesz kupić bitcoina przez PayPal, tak naprawdę nie kupujesz kryptowaluty. To, co kupujesz, to ekspozycja na cenę BTC za pośrednictwem powiernika, który, jak masz nadzieję, stosuje dobre praktyki zarządzania ryzykiem. Kogo jednak nie można skontrolować pod kątem faktycznego istnienia zabezpieczenia?”

Póki co cały czas nie wiadomo, jak miałby wyglądać stablecoin od PayPal. Nie zmienia to faktu, że wielu komentatorów i użytkowników aktywów cyfrowych pozostaje względem tych planów co najmniej sceptycznych.

Amerykańska skarbówka nie nadąża za PayPal

Co więcej, prezydent Biden podpisał amerykański plan ratunkowy o wartości 1,9 biliona USD, który obejmuje wymóg, aby firmy płatnicze, takie jak PayPal, Venmo i Zelle, zgłaszały agencji nadzoru podatkowego wszystkie transakcje o łącznej wartości 600 USD lub więcej, które zostały dokonane w ciągu roku.

Platformy tego rodzaju były wcześniej zobligowane były do zgłaszania transakcji powyżej 20 000 USD. Jak wyjaśniła amerykańska IRS, dotyczy to również osób, które korzystały z tych aplikacji do otrzymywania płatności.

Jaka jest Twoja opinia na temat planów PayPal odnośnie wprowadzenia własnego stablecoina?

Komentarze