Chiny gotowe na cyfrowego juana | Pierwsza wersja portfela dla CBDC już dostępna

Pilotażowa wersja mobilnego portfela dla cyfrowych juanów jest już dostępna w sklepach z aplikacjami na iOS i Androida w Chinach.

Chińczycy mogą już pobierać pierwszą wersję aplikacji, aby wypróbować „tworzenie osobistego portfela waluty cyfrowej i zarządzanie nim”, jak również posmakować „usług w zakresie wymiany i obiegu e-CNY”. O nowościach w sprawie gotowości Chin na CBDC poinformował serwis informacyjny BlockBeats, udostępniając zrzuty ekranu z aplikacji:

Jako dewelopera aplikacji portfela e-CNY wskazano Instytut Badań nad Walutą Cyfrową Chińskiego Banku Ludowego, jedną z gałęzi chińskiego banku centralnego.

Aby pobrać wersję próbną aplikacji i aktywować portfel, użytkownicy muszą fizycznie znajdować się w jednej z 11 lokalizacji: Shenzhen, Suzhou, Xiong’an, Chengdu, Szanghaj, Hainan, Changsha, Xi’an, Qingdao, Dalian lub na obszarze, na którym będą odbywać się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Chińska CBDC coraz bliżej

Cyfrowy juan to tak zwana cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) — rodzaj aktywa cyfrowego emitowanego i kontrolowanego przez rząd państwa narodowego.

Podczas gdy wiele krajów na całym świecie bada tę technologię, Chiny objęły prowadzenie w przygotowaniu CBDC do użytku publicznego. Od czasu wprowadzenia zakazu handlu kryptowalutami w 2017 r., kraj poczynił ogromne postępy w eksperymentowaniu z wspieraną przez państwo walutą cyfrową. Na początku 2021 roku mieszkańcy Pekinu otrzymali w ramach swojego wczesnego programu CBDC 1,5 miliona dolarów juanów.

Chinom spieszy się do CBDC nie od dzisiaj. Jak powiedział w styczniu ubiegłego roku Kevin Desouza, profesor biznesu, technologii i strategii na Queensland University of Technology:

„Chiny zwiększają tempo rozwoju CBDC. Mówiąc najprościej, postrzegają to jako krytyczną przewagę konkurencyjną w gospodarce cyfrowej”. Biorąc pod uwagę naturę chińskich rynków oraz determinację, by zyskać przewagę „pierwszego gracza” w wyścigu o CBDC, „możemy oczekiwać, że Chiny potroją ten wysiłek w przyszłości”.

Warto przypomnieć, że o potencjale możliwości skorzystania z cyfrowego juana podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. bank centralny Chin poinformował już w kwietniu 2020 r.

Może Cię zainteresować:

Komentarze