Chińskie CBDC | 4 miliony transakcji w testach

Według Yi Ganga, prezesa Ludowego Banku Chin (PBoC), w fazie testowej inicjatywy waluty cyfrowej chińskiego banku centralnego (CBDC) przeprowadzono do tej pory 4 miliony transakcji.

Yi przemawiał dziś on-line podczas Tygodnia Fintech w Hongkongu. Powiedział, że testy przebiegły bezproblemowo w czterech chińskich miastach z 4 milionami transakcji na ponad 2 miliardy juanów o równowartości 300 milionów dolarów.

Yi dodał, że cyfrowa waluta banku centralnego Chin, znana również jako DC / EP, jest na wczesnym etapie i nadal potrzebuje bardziej kompleksowych ram prawnych. Dodał, że PBoC zainicjuje więcej rozmów z zagranicznymi bankami centralnymi i organami regulacyjnymi, skupiając się na ramach prawnych dla CBDC.

Tylko Renminbi

W ubiegłym miesiącu PBoC opublikował projekt nowelizacji obowiązującego prawa bankowości centralnej, który ma na celu zalegalizowanie statusu renminbi w formie cyfrowej i zakazanie wydawania jakichkolwiek innych form tokenów cyfrowych, które mają zastąpić obieg renminbi.

Duże państwowe banki komercyjne w Chinach rozpoczęły testy DC / EP wśród kupców w Chengdu, Suzhou, Shenzhen i Xiong’An od początku tego roku.

W zeszłym miesiącu władze lokalne w Shenzhen przeprowadziły testy na większą skalę, w ramach których rozdały około 1,5 miliona dolarów w DC / EP pośród 50 000 lokalnych mieszkańców, aby Ci mogli je przetestować.

Cyfrowy juan do spekulacji?

Już pod koniec 2019 roku, szef Instytutu Badań Cyfrowych Walut PBOC – Mu Changchun – wydał oświadczenie w tej sprawie. Jak podał wówczas Shanghai Securities News:

Cyfrowy juan służy do wydawania, a nie do spekulacji. Nie posiada cech spekulacji tak jak BTC, nie wymaga również koszyka aktywów, aby utrzymać swoją wartość, podobnie jak stablecoiny.

Chiński serwis informacyjny potwierdził oświadczenie Changchuna, że cyfrowy juan nie będzie zasobem kryptograficznym, takim jak bitcoin lub każdy inny rodzaj stablecoina.

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj:

Komentarze