Crypto Critic: Amerykański CBDC

4 706

Jeśli Stany Zjednoczone nadal nie są gotowe na cyfrową walutę banku centralnego, to grozi im pozostanie na uboczu innowacji technologicznych i finansowych. W konsekwencji ich pozycja hegemona gospodarczego świata może zostać szybko utracona.

Świat CBDC

Witamy w świecie cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC, gdzie duże kraje, takie jak Chiny i małe kraje, takie jak Bahamy, próbują zaznaczyć swoją obecność. To świat, w którym 86% światowych banków centralnych próbuje tworzyć waluty cyfrowe. Prawie 60% z nich pracuje nad ich koncepcją, a 14% już wprowadziło program pilotażowy.

CBDC to cyfrowa wersja waluty krajowej, którą można wymieniać na całym świecie. W przeciwieństwie do waluty krajowej, możesz przechowywać walutę cyfrową na swoim smartfonie, aby kupować, co chcesz. Pięć krajów już wprowadziło swoją walutę cyfrową. Rada Atlantycka uważa, że ​​około 81 krajów (przynoszących 90% światowego PKB) już rozpoczęło badania nad walutą cyfrową. A to dopiero początek.

Według badania Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opublikowanego w styczniu, w ciągu najbliższych kilku lat nastąpi boom na walutę cyfrową. Według BIS kraje stanowiące jedną piątą światowej populacji wkrótce wprowadzą cyfrową walutę. Chiny są teraz na szczycie tego trendu. Dokonali już transakcji o wartości ponad 5 miliardów dolarów za pomocą CBDC, cyfrowego juana. Niektórzy obawiają się, że pomoże to Chinom uzyskać przewagę nad statusem dolara amerykańskiego i zdetronizować jego hegemonię.

Ale w jaki sposób używać CBDC? Cóż, są różne sposoby. Można kupować artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność i środki medyczne. Najlepiej jednak, jeśli cyfrowa waluta nie jest używana do kupowania alkoholu lub papierosów (ze względu na wgląd w rejestr zakupów). Waluta cyfrowa może się również przydać podczas pandemii. Może szybko dostarczać pomoc rządową za pośrednictwem cyfrowych portfeli. Może również pomóc rządowi powstrzymać nadużycia i wyciszyć przeciwników politycznych.

Amerykański CBDC

Rezerwa Federalna USA nadal sceptycznie podchodzi do skuteczności walut cyfrowych banku centralnego. Od opracowania własnej waluty cyfrowej dzielą ich jeszcze lata. Tymczasem, zgodnie z raportem Bank of America, waluta cyfrowa sprawiłaby, że dolar amerykański „pozostałby wysoce konkurencyjny… w stosunku do innych walut”.

Komisja ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przeprowadziła przesłuchanie na temat zalet i wad cyfrowych walut banku centralnego. Wiele osób, które wzięło udział w przesłuchaniu, w tym Julia Coronado z MacroPolicy Perspectives, wyraziło opinię, że Stany Zjednoczone muszą być poważniejsze i przejąć rolę lidera w CBDC. Chiny już prowadzą w tym wyścigu, a inne kraje również robią stałe postępy. Jeśli Ameryka będzie kontynuować swoje wyluzowane podejście do waluty cyfrowej, straci szansę decydowania o przyszłości świata gospodarczego.

Opieszałość

Jednym z możliwych powodów, dla których USA nie podejmuje proaktywnych kroków w zakresie waluty cyfrowej, jest to, że na świecie nadal króluje dolar amerykański. Ale USA nie rozumie, że CBDC może w przyszłości usunąć dolara amerykańskiego z jego pozycji lidera jako światowej waluty rezerwowej. Waluta cyfrowa wyeliminowałaby przeszkody dla krajów dokonujących między sobą transakcji finansowych bezpośrednio. Nie musieliby już polegać na dolarze amerykańskim. Jednym z powodów, dla których dolar amerykański dominuje na świecie, jest to, że jest walutą rezerwową. Ludzie używają go dla wygody. Ale wraz z pojawieniem się waluty cyfrowej ludzie ci mogą dokonać bezpośredniego rozliczenia między swoimi walutami. Od dziesięcioleci dolar amerykański jest integralną częścią amerykańskiej polityki zagranicznej. Rząd federalny może wykluczyć kraje objęte sankcjami z systemu opartego na dolarze. I warto przypomnieć że ten rodzaj broni był stosowany bardzo chętnie. Wraz z nadejściem CBDC, broń ta stanie się bezużyteczna.

Teraz wszystko zależy od Stanów Zjednoczonych. Jeśli kraj nie wprowadzi własnego CBDC, w przyszłości może nie otrzymać wielu informacji o transakcjach transgranicznych. Gdyby inne kraje używały walut cyfrowych do transakcji, nie musiałyby korzystać z sieci Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, którą Ameryka może nadzorować.

Prywatność

Istnieje jedna wada waluty cyfrowej, a jest nią brak prywatności. Wielu Amerykanom może nie podobać się fakt, że rząd może z łatwością monitorować transakcje dokonywane za pomocą cyfrowych pieniędzy. Rząd USA może odegrać znaczącą rolę w złagodzeniu tego niepokoju. Może opracować walutę cyfrową, która nie doprowadzi do naruszenia prywatności. Według współzałożyciela Digital Dollar Project, Chrisa Giancarlo:

Jeśli ma to być technologia przyszłości, chcemy mieć pewność, że Stany Zjednoczone wprowadzą wartości demokratyczne.

Przyszłość

Dokładna analiza obecnego scenariusza pokazuje, że trend cyfrowych walut pozostanie z nami. Waluta cyfrowa może pomóc bankom centralnym w bezpośredniej koordynacji z ludźmi. Jest to niezwykle pomocne w czasach kryzysu. Powszechne stosowanie waluty cyfrowej może obniżyć koszty operacyjne globalnego przemysłu finansowego. Może to stać się najwygodniejszym sposobem dokonywania transakcji finansowych i pchania nas w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego.

Czy całkowicie wyeliminuje gotówkę? Cóż, jest za wcześnie na przewidywanie tego, ponieważ gotówka to wciąż najbardziej prywatna forma pieniądza. Banki centralne nie zalecają całkowitego wyeliminowania gotówki.

Czy zastąpi Bitcoina  lub inne kryptowaluty? Podstawowa różnica między CBDC a kryptowalutą polega na tym, że pierwsza z nich to cyfrowa waluta rządowa, a druga to pozarządowa waluta cyfrowa. Obecnie CBDC rzadziej zastępują kryptowalutę, co jest wygodne w przypadku transakcji prywatnych.

Następnie pojawia się kolejne wielkie pytanie: A co z miejscem Ameryki w świecie CBDC? Odpowiedź jest prosta. Jeśli Ameryka nadal nie jest gotowa na cyfrową walutę, pozostanie na uboczu. Straci szansę na stworzenie cyfrowej waluty, która jest demokratyczna i mocno koncentruje się na prywatności. Według Michaela Sunga z Fudan Fanhai Fintech Research Center w Szanghaju: „Będziemy świadkami ogromnej transformacji międzynarodowego systemu monetarnego”.

Jeśli to prawda, a waluta cyfrowa będzie powszechnie stosowana, wartość dolara amerykańskiego jako waluty globalnej zmniejszy się. Jeśli Ameryka postąpi mądrze i opracuje walutę cyfrową, może ubankowić i wprowadzić do systemu finansowego około 14 milionów dorosłych Amerykanów nieposiadających rachunku bankowego oraz obronić pozycję hegemona swojej waluty.

Finansowy Krytyk

Komentarze