Cyfrowy juan | Chiny przyspieszają prace | Po co ten pośpiech?

6 909

Kryzys COVID-19 nie osłabił ambicji Chińczyków do stania się pierwszą dużą gospodarką, która wprowadzi cyfrową walutę banku centralnego – cyfrowy juan. Wręcz przeciwnie, ich projekt wydaje się nabierać coraz większego tempa.

W regionie Shenzhen 100 000 lokalnych mieszkańców otrzymało w tym miesiącu, w ramach loterii, łącznie 31 milionów dolarów cyfrowych juanów. Mieszkańcy regionu mogą od niedawna korzystać z bankomatów do testowej zamiany cyfrowego juana na gotówkę.

W międzyczasie, Postal Savings Bank of China rzekomo opracował fizyczne karty portfeli, na których można przechowywać cyfrowy juan,. Ma to być ukłon w stronę osób starszych, które nie zawsze czują się komfortowo z elektroniczną walutą. Rząd, który wydaje się uwzględniać wszystkie ewentualności, niedawno zaangażował platformę płatniczą Alipay do budowy cyfrowych systemów juana również w rejonie Szanghaju.

Po co ten pośpiech?

Kevin Desouza, profesor biznesu, technologii i strategii na Queensland University of Technology, powiedział:

„Chiny zwiększają tempo rozwoju CBDC. Mówiąc najprościej, postrzegają to jako krytyczną przewagę konkurencyjną w gospodarce cyfrowej”. Biorąc pod uwagę naturę chińskich rynków oraz determinację, by zyskać przewagę „pierwszego gracza” w wyścigu o CBDC, „możemy oczekiwać, że Chiny potroją ten wysiłek w przyszłości”.

Eswar Prasad, profesor ekonomii na Cornell University i wykładowca w Brookings Institution, wyznał: „Chiny poczyniły znaczne postępy w tworzeniu i udoskonalaniu projektów i ram koncepcyjnych CBDC” i „przestawiły się z fizycznych na cyfrowe wersje pieniądza detalicznego banku centralnego, które są znacznie bliższe rzeczywistości”.

Według urzędnika Ludowego Banku Chin, po całkowitym wdrożeniu cyfrowego juana, zostanie on wykorzystany jako waluta M0 – tj. jako gotówka w obiegu, taka jak monety i banknoty. Przygotowania były szeroko zakrojone, z testami pilotażowymi 2020 w czterech regionach – Shenzhen, Suzhou, Xiong’an i Chengdu, a także na scenie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Program na 2021 r. zakłada przeprowadzenie testów w pięciu regionach – Szanghaju, Hainan, Changsha, Qingdao i Dalian i Xi’an.

Cyfrowy juan w Chinach nie będzie wymagał połączenia z internetem, co jest uważane za krytyczne w kraju, w którym wiele odległych obszarów nadal nie ma dostępu do internetu lub jest on nierówny. Do ogarnięcia pozostają wyzwania, takie jak interoperacyjność i prywatność.

Cyfrowy juan | Jest jeszcze dużo do zrobienia

Chiny nie rozwiązały jeszcze wszystkich problemów związanych z CBDC. „Nadal istnieją ważne kwestie do rozwiązania w zakresie skalowalności, interoperacyjności i prywatności transakcji dla użytkowników DC / EP” – powiedział Prasad.

Yu Xiong, przewodniczący analityki biznesowej w Surrey Business School, powiedział: „Przed pełnym wdrożeniem nadal pozostaną pewne problemy techniczne, jednak główne problemy zostały już rozwiązane w okresie testowym”. Kwestia użyteczności została w dużej mierze rozstrzygnięta.

Chińscy konsumenci są elastyczni, jeśli chodzi o stosowanie nowych metod płatności. Oczekuje się, że portfel cyfrowego juana będzie podobny do tego, który jest już powszechnie używany w Chinach na pozabankowych platformach płatniczych, takich jak Alipay lub WeChat Pay, wyjaśnił Xiong. Użytkownicy będą pobierać portfele na swoje smartfony, na których będzie można przechowywać cyfrową walutę. „Wszystkie główne internetowe platformy handlowe i komunikacyjne zostaną dołączone, więc infrastruktura nie będzie problemem” – dodał.

Co ważniejsze, użytkownik nie będzie musiał otwierać konta bankowego, aby rozpocząć korzystanie z CDBC. Wystarczy podać unikalny identyfikator, taką jak prawo jazdy lub numer telefonu komórkowego. Xiong zasugerował, że cyfrowy juan będzie wydarzeniem o dużym znaczeniu społecznym dla Chin, ponieważ może wprowadzić wielu biednych ludzi do systemu finansowego i złagodzić wymiar ubóstwa.

Nadzór monetarny

Chiny są już w większości bezgotówkowe, a więc cyfrowy juan nie przyniesie dramatycznych zmian w sektorze detalicznym. Ale jeśli chodzi o powody wykraczające poza sprawiedliwość społeczną, dla których Chiny są tak przywiązane do cyfrowego juana, Desouza skomentował to tak:

„Powodem inwestycji Chin w CDBC jest zwiększenie wiarygodności i uniwersalności ich waluty. Obecnie juan nie jest postrzegany jako główna waluta. Jednak w przyszłości Chińczycy widzą, że CBDC zajmie wiodącą pozycję na rynku walut cyfrowych.”

Jest też inny, praktyczny powód. Desouza zasugerował, że CBDC dałoby bankowi centralnemu zwiększoną zdolność nadzorowania i kontrolowania przepływu pieniędzy między obywatelami. Rzeczywiście, cyfrowy juan wydaje się być mieczem obosiecznym. Umożliwienie rządowi śledzenia przepływu pieniędzy mogłoby być przydatne do powstrzymania korupcji, a także „pomogłoby rządowi w monitorowaniu systemu finansowego i zmniejszeniu ryzyka kryzysu finansowego”.

Cyfrowy juan a bitcoin

Sidharth Sogani, dyrektor generalny firmy zajmującej się badaniami nad kryptowalutami i blockchain Crebaco, dostrzega w dążeniu Chin do cyfrowego juana aspekt Bitcoina (BTC). Uważa, że ​​Chiny nie zdecydowały się na zdecentralizowaną kryptowalutę, jednak pozwolono na rozwój branży oprogramowania, sprzętu i wydobycia. „Obecnie większość bitcoinów jest wydobywana w Chinach – więc widzę ukryty motyw agresywności wobec ich CBDC. Może umożliwiłoby to Chinom bardziej efektywny handel BTC?”

Co na to USA?

Czy to naprawdę ma znaczenie, czy Chiny wejdą na rynek jako pierwsze wśród dużych gospodarek z cyfrową walutą? Bahamy uruchomiły w październiku 2020 pierwsze CBDC dostępne dla wszystkich mieszkańców – Chiny nie będą zatem pierwszym krajem w ogóle.

„Mocne strony dolara leżą nie tylko w głębi i płynności rynków finansowych w USA, ale także w ramach instytucjonalnych, które stanowią podstawę statusu waluty jako bezpiecznej przystani” – powiedział Prasad.

Neha Narula, dyrektor Digital Currency Initiative w MIT Media Lab, zauważyła w listopadzie:

„Będą mogli zobaczyć wszystkie transakcje dokonywane przez ludzi i zbierać informacje o wszystkich tych płatnościach. To znaczy – [to] może mieć sens w Chinach. Ale nie sądzę, żeby to miało sens w Stanach Zjednoczonych … I musimy pomyśleć o tym, jak zaprojektować system, aby tak nie było”.

Nawet jeśli Chiny są już społeczeństwem w większości bezgotówkowym, nadal metodycznie wprowadzają cyfrową walutę banku centralnego na skalę, której wcześniej nie widziano, zarówno z powodów wewnętrznych – takich jak szersza równość społeczna i zdolność do sprawować większą kontrolę finansową i polityczną – ale także dlatego, że zdaje sobie sprawę, że globalne przywództwo wymaga posiadania światowej klasy waluty, a projekt DC / EP zapewnia najszybszą drogę do osiągnięcia tego celu.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

opracowano na podstawie: źródło

Komentarze