Buterin o rozwoju Ethereum: Jesteśmy dopiero w połowie drogi

3 306

Vitalik Buterin przeprowadził słuchaczy podcastu Bankless przez mapę drogową Ethereum. Wyszczególnił kolejne etapy rozwoju, dzięki którym sieć będzie mogła spełnić lwią część pokładanych w niej nadziei.

Buterin stwierdził, że aby osiągnąć najwyższy możliwy poziom skalowalności i decentralizacji, Ethereum musi stać się przede wszystkim bardziej zwrotne i lżejsze pod względem danych blockchain.

Na początku grudnia Buterin opublikował artykuł zatytułowany „Endgame”. Stwierdził w nim, że wszystkie blockchainy ostatecznie zbiegną się w przyszłości w jednym punkcie, wymieniając między sobą narzędzia, które pozwolą na weryfikację bloków w sposób zdecentralizowany i odporny na cenzurę.

Najbardziej wyczekiwany krok w rozwoju Ethereum to „scalenie” (merge). Odnosi się do pełnego przejścia od proof-of-work do proof-of-stake, które ma mieć miejsce w pierwszej połowie 2022 roku. Część druga, zwana „surge”, zakłada zwiększenie skalowalności i przepustowości sieci, szczególnie w kontekście rollupów ZK.

Jesteśmy w połowie drogi

Zapytany o ocenę postępów Ethereum poczynionych do tej pory w ciągu ostatnich sześciu lat, Buterin zapewnił, że sieć wykonała dotychczas 50% planu na bazie takich wydarzeń, jak uruchomienie Beacon Chain czy przeprowadzenie hard forka London.

Po scaleniu, zakończeniu fazy surge oraz pełnej implementacji shardingu, ścieżka ma być ukończona w 80%. Według słów Buterina, do całkowitego wypełnienia wszystkich założeń mapy drogowej Ethereum pozostało jeszcze około 6 lat.

Kolejne fazy obejmują, między innymi, wdrożenie mechanizmów umożliwiających większej liczbie użytkowników uruchamianie węzłów i zasadniczo „demokratyzujących dostęp do jak największej liczby uczestników dla każdego, kto chciałby weryfikować poprawność łańcucha”. W ostatnim etapie znajdą się fazy odnoszące się do usuwania danych historycznych i dodawania różnych ulepszeń.

Ethereum nie jest jeszcze gotowe na szerszą adopcję

Buterin przyznał, że Ethereum „nie jest jeszcze systemem warstwy pierwszej, który jest gotowy do bezpośredniego, masowego przyjęcia”. Podkreślił potrzebę ciągłego opracowywania nowych rozwiązań skalowania warstwy drugiej i obniżenia opłat transakcyjnych. Zauważył jednak „niesamowity” postęp, którego sieć doświadczyła w zakresie skalowania L2 w ciągu ostatniego roku.

Może Cię zainteresować:

Komentarze