Sytuacja w Kazachstanie uderza w górników sieci Bitcoin

5 286

Kraj o drugim co do wielkości hash rate sieci Bitcoin (BTC), Kazachstan, doświadcza poważnych zakłóceń w dostępie do Internetu w tle lokalnych protestów antyrządowych.

Zamieszki związane z sytuacją na rynkach paliw i niedoborami energii w Kazachstanie doprowadziły w tym tygodniu do dymisji rządu. Co więcej, telekomunikacyjny monopolista Kazakhtelecom odciął w środę po południu dostęp do Internetu na terenie całego kraju.

Co gorsza, sytuacja w Kazachstanie uderzyła znacząco w hash rate sieci Bitcoin, które spadło o ponad 10% w ramach pul AntPool, F2Pool, Poolin i Binance Pool.

Po ubiegłorocznym banie wydobycia BTC w Chinach, Kazachstan stał się jedną z najbardziej popularnych destynacji dla sektora miningowego, głównie za sprawą relatywnie niskich stawek za energię. Niestety, jesień przyniosła znaczące niedobory w tym zakresie, a górnicy zaczęli zmagać się z widmem wstrzymania wydobycia. Jako przykład niech posłuży Xive, która w listopadzie ubiegłego roku została zmuszona do zawieszenie działalności z powodu do niedoborów energii.

Nie ma Internetu, nie ma wydobycia

Współzałożyciel Xive, Didar Bekbauov, powiedział, że zamieszki związane z sytuacją na rynku energii mają miejsce głównie w Ałmaty, mieście w południowym Kazachstanie, podczas gdy kopalnie kryptowalut znajdują się głównie w centralnych i północnych regionach kraju.

Bekbauov podkreślił, że brak Internetu oznacza brak wydobycia:

Jakkolwiek dostęp do Internetu w Kazachstanie został w pewnym momencie częściowo przywrócony, władze ponownie odcięły go dziś rano:

Tak czy inaczej, chiński producent sprzętu wydobywczego Canaan, który nie dalej jak we wtorek ogłosił, że rozmieścił w Kazachstanie ponad 10 000 maszyn górniczych, wyznał jednej z redakcji, że jego działalność w tym regionie bynajmniej nie ucierpiała.

„Wydaje się, że wielu górników nie było przygotowanych na tę sytuację i padło ofiarą braku energii przez wzgląd na brak odpowiednich systemów umożliwiających korzystanie z sieci przy użyciu satelity Blockstream – powiedział Samson Mow z Blockstream. „Od lat ostrzegamy o niebezpieczeństwie przestojów w regionach o wysokim stężeniu hash rate […]”.

Dzięki technologii Blockstream, użytkownicy mogą wysyłać i odbierać bitcoiny bez połączenia z Internetem. Technologia działa poprzez bezpośrednią transmisję sygnału satelitarnego.

Mow dodał, że hash rate powinno wrócić do normalnych poziomów natychmiast, gdy górnicy ponownie nawiążą połączenie: „Nie postrzegam tego jako zachęty do kolejnej masowej migracji górników do innego regionu”.

Dane z Cambridge Centre for Alternative Finance wskazały, że pod koniec sierpnia Kazachstan zajął drugie miejsce pod względem globalnego udziału w hash rate sieci Bitcoin w wymiarze 18,1%.

wydobycie bitcoina
źródło: link

Przeczytaj również:

Komentarze