Co wpłynęło na spowolnienie sieci Solana?

2 520

Na początku roku doszło do spowolnienia sieci Solana, przez co wiele osób zaczęło podejrzewać kolejny atak DDoS.

Według oficjalnych informacji nie doszło jednak do ataku ze strony hakerów, a problemy wynikają ze zwiększonej liczby transakcji.

Blockchain Solana odnotowuje coraz więcej transakcji

Tym samym nie potwierdziły się przypuszczenia na temat tego, czy Solana padła ofiarą kolejnego ataku DDoS. Obniżona wydajność sieci (która objawiła się przede wszystkim wolniejszym działaniem) wynika ze zwiększonej ilości transakcji. To natomiast pokazuje, że coraz więcej osób zaczyna przekonywać się do tego blockchaina.

Informacja o chwilowych problemach pojawiła się na twitterowym koncie @SolanaStatus, które obserwuje ponad 56 000 osób: sieć Solana doświadcza obecnie pogorszenia wydajności, co jest związane ze wzrostem liczby transakcji obliczeniowych. To powoduje zmniejszenie przepustowości sieci do kilku tysięcy transakcji na sekundę i prowadzi do występowania nieudanych transakcji dla części użytkowników.

„The Solana Network is currently experiencing degraded performance due to an increase in high compute transactions, which is reducing network capacity to several thousand transactions per second. This is leading to some failed transactions for users”.

Przy okazji zapewniono, że programiści związani z ekosystemem pracują nad rozwiązaniem tych problemów i ustabilizowaniem sieci.

„Developers across the ecosystem are working to address these issues and improve network resiliency”.

50 000 transakcji na sekundę

Obniżenie liczby transakcji do zaledwie kilku tysięcy na sekundę (według danych z oficjalnej strony projektu w chwili pisania artykułu jest ich nawet mniej niż tysiąc) to duże ograniczenie, szczególnie że standardowo blockchain Solana powinien obsługiwać nawet 50 000 transakcji na sekundę. Na szczęście pomimo problemów wciąż obowiązują niskie opłaty transakcyjne, które wynoszą średnio około 0,00025 USD.

Aktualny kurs SOL wynosi 135,59 USD, co przekłada się na prawie 47% spadek od ATH z 6 listopada 2021 r. Tego dnia 1 SOL kosztował aż 259,96 USD.

Co sądzisz o problemach z siecią Solana? Czy pomimo takich sytuacji projekt ma szansę osiągnąć w najbliższej przyszłości kolejne ATH?

Komentarze