Krypto Tydzień: 21 – 27 marca 2022
Kurs BTC utrzymujący się powyżej 46 000 USD oznacza najwyższe tygodniowe zamknięcie od początku roku, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na nastroje panujące wśród inwestorów.
W 12 tygodniu roku (21 – 27 marca) pisaliśmy między innymi o rekordowej liczbie adresów BTC z dodatnim saldem, rosnącej kapitalizacji Ethereum i metaverse od twórców BAYC. Przyjemnej lektury!
Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty
Okazało się, że pomimo wielu miesięcy prac chiński cyfrowy juan narażony na przestępstwa, co udowodnił pierwszy przypadek „oszustwa”. W związku z tym zapowiedziano aktualizację portfela Digital Yuan.
Nowa propozycja ustandaryzowania podatków od krypto przedstawiona przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pokazuje, że obowiązkowe KYC to dopiero początek.
Co dalej z kursem BTC?
W ostatnich dniach miała miejsce widoczna poprawa nastrojów na rynku kryptowalut.
Korelacja Bitcoina do S&P 500 osiąga najwyższy poziom od 17 miesięcy, co może zaostrzyć dyskusję na temat tego, czy BTC jest ryzykowną inwestycją, czy raczej należy go uznać za coś podobnego do złota.
W artykule Bitcoin osiąga 44 000 $ i co dalej informowaliśmy, że inwestorzy potrzebują kilku codziennych zamknięć na tym poziomie, zanim dojdzie do większego ruchu w górę. Dzisiaj natomiast szykuje się najwyższe tygodniowe zamknięcie od początku 2022, a w chwili pisania artykułu BTC kosztuje już 46 255 USD.
W oczekiwaniu na kolejne ATH warto zwrócić uwagę na inny nowy rekord: ponad 40 milionów adresów Bitcoin z dodatnim saldem.
Przy poziomie 45 000 USD warto pamiętać o niecodziennym ostrzeżeniu: strzeż się wieloryba BTC na Bitfinex.
Popularny multimilioner jest spokojny o przyszłość krypto. Kevin O’Leary: Bitcoin nie zostanie zakazany.
Miliarder Ricardo Salinas Pliego uważa natomiast, że Bitcoin jest walutą wolności.
Rynek altcoinów w pigułce
Tylko co 10 ETH znajduje się obecnie na giełdach, co wiele osób odczytuje jako zapowiedź wzrostów.
Kapitalizacja Ethereum jest większa niż Mastercard i Bank of America, który jest jednym z największych banków na świecie.
Z początkiem tygodnia odnotowano wzrost całkowitej kapitalizacji rynkowej krypto: ponowne przebicie 2 bilionów dolarów. Pomogły w tym duże wzrosty na najważniejszych kryptowalutach: BTC (około 7,5%) i ETH (16%).
Zwolennicy meme coinów mają co świętować: Dogecoin w amerykańskich bitomatach.
Kącik NFT i metaverse
Metaverse Otherside od twórców BAYC wywołał duże poruszenie wśród entuzjastów NFT. W dodatku wirtualny świat ma wystartować już w kwietniu. Co ciekawe wśród kolekcjonerów małp z pewnością nie znajduje się współtwórca Ethereum. Vitalik Buterin przeciwny BAYC, a w wywiadzie dla TIME porównał kultową serię NFT do innej formy hazardu.
Do 20 lat więzienia za oszustwa z wykorzystaniem NFT grozi twórcom serii Frosties, którzy zabrali ponad milion dolarów i porzucili projekt. Zatrzymanie oszustów uniemożliwiło im wystartowanie z kolejnym projektem.
Popularny aktor Val Kilmer wierzy w dynamiczny rozwój NFT.
W poszukiwaniu gemów
Wciąż szukamy. 🔎
Warto wiedzieć
Nowa strona sieci kantorów FlyingAtom udowadnia, że rozpoczęcie przygody z kryptowalutami nie musi być trudne. Na stronie można łatwo sprawdzić ilość gotówki w poszczególnych bitomatach i umówić się na spotkanie w jednym z wielu punktów stacjonarnych.
W końcu podniesiono w USA stopy procentowe w górę – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 14.03-20.03.2022 zawiera najważniejsze informacje z rynku złota.
Warto sprawdzić, co do powiedzenia ma tata Vitalika Buterina o Ukrainie, cenzurze i decentralizacji. W skrócie: według niego obecna wojna może stać się dużym krokiem w kierunku powszechnej adopcji kryptowalut.
Coraz częściej mówi się o tym, że organy regulacyjne nie mogą ignorować kryptowalut. Takiego samego zdania jest CEO Blockchain Centre Tadas Maurukas.
Popularna aplikacja do inwestowania Robinhood wprowadza nową kartę debetową, która obiecuje premie za inwestycje kryptograficzne. W tym celu firma nawiązała współpracę z Mastercard.
Mike McGlone przewiduje, że przed nowym ATH dojdzie do załamania ceny, przez co kurs BTC powróci w okolice 30 000 USD.
Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć zagadnienie cyfrowych walut banków centralnych, koniecznie zapoznaj się z artykułem: CBDC – perspektywy, możliwości i zagrożenia.
Południowokoreański gigant LG Electronics przygląda się krypto i technologii blockchain, co zostało potwierdzone podczas corocznego walnego zgromadzenia.
Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Czy komputer kwantowy zabije kryptowaluty, dowiesz się, czy technologia blockchain może wygrać bitwę z komputerem kwantowym.
Kryptowaluty na świecie
Ukraina i Rosja chcą blokować transfery kryptowalut, co można traktować jako próby ograniczenia niekontrolowanego odpływu środków.
Pierwszy w historii sportowiec z Ameryki Łacińskiej i przy okazji drugi w historii zawodnik UFC Matheus Nicolau będzie zarabiał w Bitcoinach.
Nasilają się plotki związane z tym, czy Honduras uzna BTC za prawny środek płatniczy? Oficjalnie jednak nie potwierdzono żadnych informacji, a wyobraźnię internautów pobudził tweet Maxa Keisera.
W związku z obecną sytuacją polityczną odpowiedź na pytanie o to, czy Białoruś skusi górników kryptowalut, wydaje się oczywista.
Anglia wprowadza nowe zasady reklamowania kryptowalut, a nowe wytyczne zaczną obowiązywać już od 2 maja. Wśród firm, które reklamują się na angielskim rynku, są między innymi eToro, Coinbase i CryptoCom.
Crypto com zostaje oficjalnym sponsorem Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze i to pomimo tego, że od 2018 roku handel krypto jest tu zakazany.
Tajlandia zakazuje płatności kryptowalutowych ze względu na ryzyko niekorzystnego wpływu na stabilność systemu finansowego.
Ucieczka przed wojną z majątkiem w kryptowalutach pokazała, że pod niektórymi względami kryptowaluty już dawno wyprzedziły fiaty.
Plotka związana z rosyjskim gazem wzmocniła bycze nastroje i mogła się przyczynić do przebicia 44 000 USD na BTC.
Jeden z największych banków w Izraelu wprowadza handel BTC i ETH. Najpierw jednak musi uzyskać zgodę regulatora.
Pomoc kryptograficzna dla Ukrainy: innowacja czy tylko show? Sprawdzamy!
Wbrew obawom społeczności krypto Parlament Europejski nie chce ograniczać Bitcoina.
Najpopularniejszy artykuł 12 tygodnia
Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 12 tygodnia okazał się tekst: Czy szykuje się wielka hossa, który został wyświetlony prawie 39 000 razy.
Co sądzisz o wiadomościach z ostatnich siedmiu dni? Czy któraś z nich wydała ci się szczególnie interesująca?
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.