Do 20 lat więzienia za oszustwa z wykorzystaniem NFT

Ethan Vinh Nguyen i Andre Marcus Quiddaoen Llacuna to dwaj młodzi mężczyźni, którzy z pewnością zapiszą się na kartach historii NFT. Niestety, tym razem nie chodzi o stworzenie popularnej kolekcji, ale o oszustwo na ponad 1,1 miliona dolarów.

Mężczyznom grozi teraz do 20 lat więzienia, a gdyby nie zostali zatrzymani, niedługo wystartowaliby z kolejnym projektem.

Pranie pieniędzy czy sztuka?

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy niewymienialnych tokenów mają zawsze wiele argumentów (zobacz również: NFT: cyfrowa sztuka czy metoda prania pieniędzy?). Najczęściej jednak chodzi o brak porozumienia w kwestii tego, czy pojedyncze NFT rzeczywiście może być warte kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy dolarów.

W przypadku zatrzymanych mężczyzn sprawa wygląda inaczej. Po tym, jak udało im się zebrać ponad milion dolarów od osób zainteresowanych zapowiedzianą przez nich kolekcją NFT Frosties… Ethan Vinh Nguyen i Andre Marcus Quiddaoen Llacuna postanowili porzucić projekt. Pieniędzy oczywiście nie oddali. Porzucenie projektu przekreśliło obietnice związane z uruchomieniem metaverse i stakingu.

Scam NFT: Embers od twórców Frosties

Wypuszczenie i porzucenie kolekcji NFT było bardzo opłacalne dla twórców Frosties, jednak naraziło na straty te osoby, które postanowiły zainwestować swoje pieniądze w niewymienialne tokeny. Ethan Vinh Nguyen i Andre Marcus Quiddaoen Llacuna nie widzieli w tym jednak nic złego i na 26 czerwca zapowiedzieli nową serię o nazwie Embers. Można założyć, że jeżeli kolekcjonerzy zainteresowaliby się tymi tokenami, to oszuści zebraliby około 1,5 miliona dolarów.

To pokazuje, że zarówno w przypadku kupowania nowych kryptowalut, jak i tokenów NFT, trzeba zawsze zachować ostrożność i dokładnie sprawdzać, w co tak naprawdę inwestuje się pieniądze. Trzeba też mieć świadomość, że nie każda kolekcja pozwoli dobrze zarobić, a wiele projektów bardzo szybko traci na wartości. Trudno więc trafić na takie okazje, jak rzadki CryptoPunk sprzedany na aukcji w Sotheby’s, za którego nabywca zapłacił 11,8 miliona dolarów.

Co sądzisz o karze, jaka grozi mężczyznom za oszustwo z wykorzystaniem NFT?

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx