NFT: cyfrowa sztuka czy metoda prania pieniędzy?

Nie wszyscy wierzą, że wielomilionowe kwoty, jakie kolekcjonerzy płacą za niektóre NFT, wynikają z zainteresowania nowoczesną sztuką. Zdaniem przeciwników cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich jest to idealna metoda prania pieniędzy.

Zarówno jedna, jak i druga grupa korzysta z argumentów, z którymi trudno jest dyskutować. Za niewątpliwą zaletę NFT można uznać między innymi łatwość przechowywania oraz brak ryzyka, że zakupione dzieło okaże się nic niewartą podróbką. Jednocześnie można zrozumieć osoby, które nie są przekonane, że zdjęcie psa może być warte kilka milionów dolarów.

Wysokie ceny NFT

Wspomniane zdjęcie związane z dogecoinem sprzedano za 4 miliony dolarów zaledwie kilka tygodni temu, z czego oczywiście cieszyli się miłośnicy „memowej” kryptowaluty. O wiele łatwiej jest jednak zrozumieć, że ktoś chce zapłacić kilkaset tysięcy lub kilka milionów za NFT tworzone na podstawie prac takich twórców jak Leonardo Da Vinci, Wassily Kandinsky czy Vincent van Gogh (więcej informacji znajdziesz w artykule: Państwowe Muzeum Ermitażu wyemituje NFT).

Jedno jest pewne: cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie cieszą się ogromną popularnością i w niektórych przypadkach mogą być więcej warte niż realne dobra. Ciekawy eksperyment przeprowadził jakiś czas temu przedsiębiorca Olly Joshi, który zaplanował aukcje oryginalnego podania o pracę Steve’a Jobsa oraz cyfrowej wersji dokumentu (NFT czy tradycyjne przedmioty kolekcjonerskie?).

Pranie pieniędzy dzięki NFT

Według kryptowalutowego inwestora, który pod pseudonimem Mr. Whale regularnie zamieszcza publikacje związane z rynkiem, metoda prania pieniędzy z wykorzystaniem NFT jest bardzo prosta.

W opisywanym przez niego przykładzie wystarczą zaledwie trzy kroki, aby można było zalegalizować pieniądze. Do zobrazowania problemu Mr. Whale wymyślił postać Marka, który chce wyprać dziesięć milionów dolarów:

  • Krok 1: Zakup obrazka JPEG za pieniądze z legalnego źródła.
  • Krok 2: Odkupienie od siebie tego samego obrazka za 10 milionów dolarów (z wykorzystaniem nielegalnie zdobytych środków).
  • Krok 3: Radość z posiadania zalegalizowanych pieniędzy w kwocie 10 milionów dolarów.

Step 1: Buy illiquid JPEG image (with clean money)
Step 2: Buy your own JPEG for $10M (with the illegal money)
Step 3: Claim $10 million in clean profits! Woo Hoo!

Komentarze