Rzadki CryptoPunk sprzedany na aukcji w Sotheby’s

Dom aukcyjny Sotheby’s przeprowadził sprzedaż jednego z popularnych tokenów NFT. Unikatowy CryptoPunk został kupiony za rekordową kwotę 11,8 milionów dolarów.

Nowy właściciel NFT z serii CryptoPunk

Zwycięzcą aukcji został Shalom Meckenzie, który jest akcjonariuszem większościowym w firmie bukmacherskiej DraftKings. Unikatowy CryptoPunk należał wcześniej do kolekcjonera o pseudonimie Sillytuna. Część z uzyskanych podczas aukcji dochodów chce on przeznaczyć na cele charytatywne.

Współpraca Sotheby’s z firmą Samsung

Rekordowo drogi NFT (zobacz, dlaczego brak wiedzy na temat NFT może Cię drogo kosztować) sprzedany na aukcji był jednym z 28 niewymienialnych tokenów, które dom aukcyjny Sotheby’s wystawił na sprzedaż. W celu odpowiedniego zaprezentowania wszystkich prac słynny dom aukcyjny podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z firmą Samsung. Dzięki temu udało się stworzyć cyfrową galerię sztuki. Co ciekawe wykorzystano do tego bazujący na blockchain Decentraland, o którym pisaliśmy wczoraj w artykule Wirtualne centrum handlowe od Boson Protocol.

Efektem współpracy firmy Samsung i domu aukcyjnego Sotheby’s była wirtualna galeria, która stanowiła replikę londyńskiej nieruchomości. Przed wejściem do galerii stał wirtualny Hans Lomulder, który witał wszystkich użytkowników zainteresowanych wystawionymi tokenami NFT.

Domy aukcyjne coraz częściej sprzedają tokeny NFT

Chociaż zawrotna kwota 11,8 milionów dolarów robi duże wrażenie, to nie jest to pierwsza istotna transakcja związana z NFT z serii CryptoPunk. Niecałe dwa miesiące temu informowaliśmy o zbliżającej się aukcji kolekcji tokenów NFT z serii CryptoPunk, którą zaplanował Christie’s (więcej informacji znajdziesz w artykule To może być nowy rekord! | 9 NFT z kolekcji Cryptopunk zostanie wystawionych na aukcji w Christie’s). Ostatecznie kolekcja została sprzedana w maju za łączną kwotę sięgającą 17 milionów dolarów. Należy jednak zwrócić uwagę, że podczas tamtej aukcji zwycięzca otrzymał dziewięć różnych tokenów.

Najsłynniejsze tokeny NFT w historii

Tokeny z serii CryptoPunk uważane są za pierwsze w historii NFT. Zostały wyemitowane na Ethereum w 2017 roku przez firmę Larva Labs. Firma stworzyła łącznie 10 000 różnych grafik utrzymanych w klimacie 8-bitowym. Tokeny różnią się przede wszystkim akcesoriami i fryzurami. Na cenę tokenów CryptoPunk wpływa ich rzadkość.

Jeżeli interesuje cię ta tematyka, przeczytaj nasz poradnik Jak zrobić NFT? Jak je sprzedawać? Jak kupować?, w którym opisaliśmy wszystkie zagadnienia związane z NFT.

Komentarze