Parlament Europejski nie chce ograniczać Bitcoina

Chociaż rozmowy na temat rozporządzenia Markets in Crypto Assets (MiCA) wciąż są kontynuowane, to już teraz wiadomo, że regulacje nie zawierają kontrowersyjnego zapisu związanego z zakazaniem metody PoW.

Ostateczny termin, w którym można było zakwestionować propozycję nieuwzględniania zakazu PoW w regulacjach MiCA, upłynął w czwartek wraz z wybiciem północy.

Obawy o przyszłość metody Proof of Work

Pod koniec lutego zaczęły się pojawiać obawy o to, że UE chce ograniczyć proof-of-work w związku z niekorzystnym wpływem tej metody na środowisko. To natomiast mogłoby uderzyć w wiele kryptowalut, w tym oczywiście również w najważniejszą i najpopularniejszą z nich. Szybko jednak okazało się, że w tym przypadku obawy były nieuzasadnione, a Parlament Europejski przeciwny zakazowi PoW.

Co dalej z regulacjami MiCA?

Niemiecki ustawodawca Stefan Berger (@DrStefanBerger), który zajmuje się regulacjami Markets in Crypto Assets, podzielił się dobrą wiadomością na swoim Twitterze. Mój mandat nie będzie kwestionowany. Przystępując do negocjacji trójstronnych, będę stał na stanowisku, że nie będzie zakazu PoW. Parlament UE daje mi wiatr w żagle i pokazuje innowacje.

„MiCA: Gute Nachricht! Mein Mandat wird NICHT gechallenged. Ich werde nun in die Trilog-Verhandlungen gehen mit der Position, dass es keinen #PoW-Ban geben wird. Das EU-Parlament gibt mir Rückenwind & zeigt Innovationskraft (…)”.

Skoro więc upłynął już ostateczny termin na zakwestionowanie tej propozycji, dalsze rozmowy (które rozpoczną się wraz z początkiem tygodnia) poświęcone MiCA nie będą już obejmowały zakazu PoW.

NFT i DeFi na celowniku Parlamentu Europejskiego

Nie oznacza to jednak, że rozporządzenie Markets in Crypto Assets nie będzie miało istotnego wpływu na branżę kryptowalut. W najbliższych dniach Parlament Europejski przyjrzy się przede wszystkim NFT i zdecentralizowanym finansom (DeFi).

Co sądzisz o MiCA? Czy wprowadzenie sensownych regulacji może korzystnie wpłynąć na branżę i zachęcić duże fundusze do inwestowania w kryptowaluty? A może dojdzie do tego, że zmniejszy się prędkość adopcji Bitcoina?

Może Cię zainteresować:

Komentarze