UE chce ograniczyć proof-of-work

Projekt regulacji Markets in Crypto Assets (MiCA) zostanie w najbliższym czasie omówiony przez prawodawców Unii Europejskiej. Ze względu na uwzględnienie w nim przepisu ograniczającego proof-of-work ewentualne wprowadzenie tych regulacji mogłoby mocno namieszać na rynku kryptowalut.

W takim przypadku konieczne byłoby ograniczenie dowodu pracy (proof-of-work) w 27 państwach Unii Europejskiej. W tym miejscu warto przypomnieć, że najpopularniejszą kryptowalutą PoW jest Bitcoin (BTC).

Komu przeszkadza proof-of-work?

Już na początku roku zastanawialiśmy się, czy Unia Europejska zakaże korzystania z metody proof-of-work? Cytowany wówczas wiceprzewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) Erik Thedéen wzywał do dyskusji nad możliwością przesunięcia branży w stronę proof-of-stake.

Markets in Crypto Assets (MiCA)

Jeden z ważniejszych zapisów zebranych w MiCA dotyczy całkowitego zakazania tych kryptowalut, które korzystają z proof-of-work oraz z innych rozwiązań, które mają niekorzystny wpływ na środowisko. Zakaz miałby zostać wprowadzony z początkiem stycznia 2025 r.

Za opracowanie regulacji Markets in Crypto Assets (MiCA) odpowiada Stefan Berger z Parlamentu Europejskiego. Według niego to Zieloni i Socjaliści, jak można sobie wyobrazić, krytykują koncepcję proof-of-work i zużycie energii, mówiąc, że Bitcoin potrzebuje więcej energii niż Holandia. Dodaje jednak, że MiCA nie jest odpowiednim miejscem, aby ustalać zasady technologiczne, a regulacje powinny skupić się na kryptowalutach jako aktywach.

„The Greens and Socialists, as you can imagine, are criticizing the proof-of-work concept and criticizing the energy use, saying that bitcoin needs more energy than the Netherlands”.

Unia Europejska chce ingerować w whitepaper

Berger chce również ingerować w whitepaper (najważniejszy dokument każdej kryptowaluty, w którym szczegółowo opisano cały projekt) i oczekuje, że twórcy zaczną w nich informować, czy proces walidacji wymaga zużycia większej ilości energii.

„What I want is that in the white paper, in the philosophy, we should make clear if it’s a validation process which needs more energy or not … I hope that we can make a compromise”.

Komentarze