Ucieczka przed wojną z majątkiem w kryptowalutach

5 626

20-letni mężczyzna uciekł z Ukrainy, zabierając ze sobą około 40% oszczędności w kryptowalutach przechowywanych na portfelu typu Cold Wallet (niepodłączonym do internetu).

Jest to kolejny dowód na to, że kryzysowych sytuacjach kryptowaluty okazują się lepszym wyborem niż waluty typu fiat.

Ukraina chętnie korzysta z kryptowalut

Już wcześniej opisywaliśmy kryptowaluty dla Ukrainy – najlepszy sposób przekazania pieniędzy. Od początku wojny udało się zebrać ponad 100 milionów dolarów darowizn w postaci krypto. Ostatnio natomiast Ukraina wydała 15 milionów dolarów w kryptowalutach na sprzęt wojskowy.

Historia 20-letniego Fadeya

Młody mężczyzna ukrywający się pod pseudonimem Fadey jest jednym z uchodźców, którym udało się dotrzeć do Polski. Atak Rosji na Ukrainę uświadomił mu, że prawdopodobnie będzie musiał opuścić swoją ojczyznę. Wymagało to zgromadzenia pieniędzy, co jednak w obecnej sytuacji było mocno utrudnione. 20-latek informuje, że wypłata gotówki nie wchodziła w grę ze względu na długie kolejki do bankomatów. On natomiast nie chciał tracić czasu na czekanie.

„I couldn’t withdraw cash at all, because the queues to ATMs were so long, and I couldn’t wait that much time”.

Mężczyznę uratowało to, że część pieniędzy przechowywał w BTC, które znajdowały się na portfelu typu Cold Wallet. Dzięki temu środki były dobrze zabezpieczone przed takimi zdarzeniami jak upadek giełdy czy atak hakerów, a jednocześnie w razie potrzeby mógł je łatwo zabrać ze sobą. Mężczyzna wykorzystał to w związku z koniecznością szybkiego opuszczenia domu. Fadey po prostu spakował portfel USB, na którym miał około 2 000 USD. Dla 20-letniego Ukraińca była to ogromna kwota (około 40% całego majątku).

Chociaż mężczyzna zabrał ze sobą cały portfel, przyznał, że w razie potrzeby mógł po prostu zapisać na kartce frazy do odzyskiwania dostępu do portfela i zabrać ją ze sobą.

„I could just write my seed phrase on a piece of paper and take it with me”.

Historia Fadeya pokazuje, że w kryzysowych sytuacjach przewaga Bitcoina nad tradycyjnymi pieniędzmi przechowywanymi w banku jest niezaprzeczalna.

Może Cię zainteresować:

Komentarze