Ukraina wydała 15 milionów dolarów w kryptowalutach na sprzęt wojskowy

1 126

Wiele osób z całego świata chętnie wsparło Ukrainę za pomocą kryptowalut, co pozwoliło uniknąć pośredników i dało gwarancję, że pieniądze trafiły tam, gdzie są naprawdę potrzebne.

Pozwoliło to Ukrainie zakupić niezbędny sprzęt wojskowy (między innymi kamizelki kuloodporne i racje żywnościowe). Na razie wykorzystano blisko 15 milionów dolarów z ponad 64, które darczyńcy wpłacili w kryptowalutach.

Kryptowaluty dla Ukrainy

Krótko po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę wicepremier zaatakowanego kraju Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) poprosił o wsparcie w kryptowalutach, co opisywaliśmy w artykule: Kryptowaluty dla Ukrainy – najlepszy sposób przekazania pieniędzy. Pomimo początkowych obaw, że prośba o kryptowaluty została zamieszczona przez hakerów, szybko potwierdziło się, że Ukraina rzeczywiście wykorzystuje nowe technologie do zbierania pieniędzy.

Już 4 marca Fedorov poinformował, że w ciągu tygodnia udało się zebrać kryptowaluty o wartości przekraczającej 50 milionów dolarów. Wicepremier docenił wyjątkowe zjednoczenie towarzyszące atakowi Putina na wolność i demokrację. Przy okazji wyraził nadzieję, że do końca tygodnia uda się zebrać 100 milionów dolarów.

„The Crypto Fund of Ukraine raised $50M in crypto in a week to support #Ukraine 👊🏻 An incredible unity before Putin’s encroachment on freedom and democracy. Aiming for $100M this week. We WILL win! 🇺🇦 #StandWithUkraine”

Zebranie takiej kwoty wydaje się coraz bardziej realne, zwłaszcza że suma darowizn przekroczyła już 64,6 miliona dolarów. Z udostępnionych dotychczas informacji wynika, że Ukraina wykorzystała ponad 1/4 tych środków na dozbrojenie wojska.

Zakupy Ukrainy dzięki kryptowalutom

Wśród sprzętu wojskowego, którego zakup sfinansowano dzięki kryptowalutom, znalazły się gogle noktowizyjne, sprzęt medyczny, wojskowe racje żywnościowe i kamizelki kuloodporne.

Na temat wykorzystania kryptowalut wypowiedział się ukraiński wiceminister ds. transformacji cyfrowej Alex Bornyakov (@abornyakov).

W zamieszczonym dzisiaj tweecie poinformował, że już od prawie dwóch lat ministerstwo pracuje nad opracowaniem ram prawnych dla firm z branży krypto. Dzisiaj kryptowaluty odgrywają kluczową rolę w procesie obronnym Ukrainy. Pomaga to podnieść świadomość i zaangażować ludzi na całym świecie.

Almost for two years our ministry @mintsyfra have been working on developing a legal framework for crypto companies. Today crypto plays vital role in Ukraine’s defence process. All this helps to raise awareness and engage people worldwide.

NFT z serii CryptoPunk dla Ukrainy

Osoby, które chciałyby wesprzeć Ukrainę, proszone są o wpłacanie przede wszystkim BTC, ETH i USDT. Jeden z darczyńców postanowił jednak przesłać… NFT z kultowej serii CryptoPunk.

Komentarze