Kryptowaluty dla Ukrainy – najlepszy sposób przekazania pieniędzy

1 878

Ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mykhailo Fedorov oficjalnie poprosił o wsparcie w kryptowalutach. Darowizny w BTC zbierane są również przez fundację wspierającą ukraińską armię.

Społeczność chętnie korzysta z tych metod, a suma dotychczasowych wpłat przekroczyła kilka milionów dolarów.

Bitcoin – idealne rozwiązanie na trudne czasy

Już kanadyjska zbiórka na Konwój Wolności pokazała, że w niektórych sytuacjach nawet najwięksi przeciwnicy kryptowalut muszą uznać ich wyższość nad fiatami (szczegóły znajdziesz w artykule: Bitcoinowa Zbiórka na Konwój wolności osiągnęła prawie milion dolarów). O ile jednak wtedy kryptowaluty były wykorzystywane do wspierania protestujących, to w przypadku Ukrainy o wpłaty w Bitcoinie (BTC), Ethereum (ETH) i stablecoinach (USDT) poprosił sam minister Mykhailo Fedorov na swoim oficjalnym koncie w serwisie Twitter (@FedorovMykhailo).

Ukraina przyjmuje darowizny w kryptowalutach

Opublikowana 6 godzin temu wiadomość została udostępniona ponad 3 000 razy, a 6 000 osób ją polubiło. Współtwórca Ethereum Vitalik Buterin początkowo wątpił, że jest to prawdziwa wiadomość napisana przez ukraińskiego ministra i ostrzegał internautów, aby dokładnie weryfikowali adresy.

Później jednak dodał tweeta, w którym poinformował o cofnięciu swojego ostrzeżenia w związku z tym, że uzyskał kilka potwierdzeń, że adresy portfeli są prawdziwe. Podkreślił jednak, że użytkownicy powinni zawsze zachować czujność i nie śpieszyć się przy wysyłaniu krypto, ponieważ transakcje są nieodwracalne.

„Getting some confirmations from a couple sources that it’s legit. Deleting my warning for now. But continue to be vigilant, and always be slow and careful when sending irreversible crypto transactions”.

Trzy godziny temu adresy do wpłat krypto zamieszczono również na oficjalnym koncie Ukrainy (@Ukraine), które obserwuje ponad 1,1 miliona osób. W tym przypadku wiadomość otrzymała ponad 58 000 polubień i prawie 20 000 udostępnień.

Osoby, które chciałyby wesprzeć Ukrainę swoimi kryptowalutami, mogą znaleźć odpowiednie adresy na kontach @Ukraine i @FedorovMykhailo. Zbiórkę, na którą można wpłacać kryptowaluty, prowadzi również kijowska fundacja Come Back Alive. Fundacja zaopatruje ukraińskie wojsko między innymi w drony i kamery termowizyjne. Przypominamy jednak o dokładnym weryfikowaniu adresów.

Dlaczego przekazywanie krypto to najlepsze rozwiązanie?

Nawet w „normalnych warunkach” darowizny w krypto są w pełni transparentne, dzięki czemu można łatwo prześledzić, co odbiorca zrobił z pieniędzmi. W kryzysowych sytuacjach kryptowaluty sprawdzają się o wiele lepiej niż fiaty, ponieważ można je wysłać w dowolne miejsce i o dowolnej porze. W przypadku takich transakcji nie ma ryzyka, że jakaś instytucja zablokuje nagle dostęp do konta lub rząd przejmie zebrane na nim środki.

Komentarze