Bitcoinowa Zbiórka na Konwój wolności osiągnęła prawie milion dolarów

3 026

Po tym, jak internetowa zbiórka na Konwój Wolności została wstrzymana przez portal crowdfundingowy GoFundMe, organizatorzy zaczęli przyjmować darowizny w BTC.

Dzięki temu w krótkim czasie zebrali kryptowaluty o wartości sięgającej miliona dolarów.

O co chodzi z Konwojem Wolności?

Konwój Wolności tworzy kilkaset pojazdów. Jego uczestnicy protestują przeciwko obowiązkowym szczepieniom dla kierowców, które rząd premiera Kanady Justina Trudeau wprowadził z dniem 15 stycznia 2022 r. Problem w tym, że przez protest zablokowano nie tylko centrum Ottawy, ale również most łączący kanadyjski Windsor z amerykańskim Detroit.

Cel zbiórki: zebranie 21 BTC

Organizatorzy zbiórki na Konwój Wolności początkowo chcieli zebrać 21 BTC, jednak pomimo osiągnięcia tego progu wciąż wpływają nowe darowizny. Aktualnie zebrano ponad 22 Bitcoiny od 5 511 darczyńców, co przekłada się na kwotę 974 579 dolarów. Dostęp do portfeli z BTC mają na razie liderzy konwoju, jednak ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono ich tożsamości.

Wiadomo natomiast, że 20% zebranych Bitcoinów trafiło na portfel sprzętowy, a środki mają zostać wykorzystane w razie potrzeby opłacenia pokoi hotelowych, paliwa lub udzielenia kierowcom pomocy prawnej. 80% BTC jest na portfelu typu multisig. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ przed wykonaniem jakichkolwiek działań trzeba uzyskać podpisy kilku osób.

W jaki sposób przekazać Bitcoiny?

Zanim pieniądze trafią do kierowców, konieczne będzie wybranie najlepszego sposobu przekazania środków. Rozważane są między innymi karty upominkowe, bezpośrednie przelewy bankowe oraz skorzystanie z portfeli Opendimes. Te niewielkie pamięci USB pozwalają łatwo przekazywać Bitcoiny.

Ustawa o sytuacjach nadzwyczajnych

Chociaż najstarsza kryptowaluta świetnie sprawdziła się tam, gdzie zawiodły zwykłe zbiórki i tradycyjna bankowość, Konwój Wolności utrudnił wielu osobom normalne funkcjonowanie. Doszło nawet do tego, że premier Kanady Justin Trudeau po raz pierwszy w historii kraju zapowiedział skorzystanie ze specjalnych uprawnień, które zostały przewidziane w ustawie o sytuacjach nadzwyczajnych.

Co sądzisz o tej sytuacji? Czy popierasz protesty kierowców, którzy nie zgadzają się na wprowadzenie obowiązkowych szczepień?

Komentarze