Chiński cyfrowy juan narażony na przestępstwa

Chińska aplikacja Digital Yuan zostaje poddana aktualizacji – pierwszy w historii przypadek „oszustwa” na CBDC.

CBDC – Central Bank Digital Currency czyli Pieniądz Cyfrowy Banku Centralnego (polski skrót PCBC nie jest używany w literaturze).

CBDC to cyfrowy odpowiednik emitowanych przez bank centralny monet i banknotów.

Centralny Ludowy Bank Chin ( PBoC ) pracuje nad poprawą funkcjonalności swojej pilotażowej cyfrowej wersji juanów – ale wydaje się, że niektórzy obywatele już próbują popełniać przestępstwa przy użyciu nowego tokena do prania pieniędzy.

Aplikacja PBoC, która zadebiutowała w 11 miastach i regionach na początku tego roku, ma zostać unowocześniona w nadchodzących dniach, wraz z aktualizacją, która będzie odpowiadać na następną aktualizację iOS firmy Apple.

Aktualizacja aplikacji PBoC o nazwie 1.07 została zaprojektowana w celu wykorzystania nowych funkcji na iPhone’ach z oficjalną cyfrową aplikacją CNY. Oczekuje się, że aktualizacja Apple iOS 15.4 wystartuje w najbliższej przyszłości.

W raporcie stwierdzono, że aktualizacja PBoC obejmie „ulepszone usługi ułatwień dostępu”, a także hasła wprowadzane głosowo i ulepszone funkcje rozpoznawania twarzy. Dodano również ulepszone funkcje odzyskiwania utraconych lub zapomnianych danych logowania i haseł, a także inne funkcje. Podobno wszystkie te funkcje zostaną uruchomione, gdy posiadacze iPhone’a korzystający z cyfrowej waluty CNY zaktualizują zarówno aplikację, jak i swoje systemy operacyjne.

Jednak nie wszystkie wiadomości na temat cyfrowej monety LBCh są tak pomyślne: chiński wymiar sprawiedliwości wkrótce zajmie się pierwszą w historii sprawą dotyczącą oszustw związanych z cyfrowym juanem, donosi JX News.

Cyberpolicja w prowincji Jiangxi aresztowała i oskarżyła mężczyznę o nazwisku Wang (24 lata). Został oskarżony o udawanie oskarżyciela publicznego i oszukanie ofiary z Xinyu od której wyłudził „setki tysięcy CNY” w formie cyfrowej w październiku zeszłego roku.

Policja poinformowała, że ten ​​mężczyzna skontaktował się z internetowym gangiem zajmującym się praniem brudnych pieniędzy za pośrednictwem platformy mediów społecznościowych.

Gang poinstruował go, aby pobrał (prowadzony przez bank) cyfrowy portfel CNY i przelał pieniądze należące do ofiary za pośrednictwem tej aplikacji. Wang przelał te środki na rachunki w różnych bankach, zanim ostatecznie przekazał je na konto Alipay.

Policja twierdzi, że odzyskała skradzione fundusze o wartości ponad 47 000 USD, chociaż ich wielomiesięczne poszukiwania były wyczerpujące i prowadzone były w instytucjach internetowych i tradycyjnych.

Z tego powodu eksperci twierdzą, że pełne wprowadzenie cyfrowego CNY może być opóźnione.

Przemawiając podczas sympozjum zorganizowanym przez Economic Daily i relacjonowanym przez DQ Daily, Li Yiyang, starszy ekonomista w Instytucie Badawczym Chińskiego Banku Budownictwa, stwierdził, że „ulepszenia technologiczne” są nadal potrzebne przed ogólnokrajowym wdrożeniem.

Li nazwał ten proces „długoterminową ewolucją”, która wymaga ciągłego „dynamicznego ulepszania”. Ekonomista dodał, że „wpływ” monety „na system finansowy jest nadal niepewny”, dlatego jest to kolejny powód, dla którego LBCh nadal niechętnie wprowadza token poza swoje obszary pilotażowe.

Wydaje się, że chińskie doświadczenia z CBDC mogą odegrać bardzo użyteczną rolę dla tych banków narodowych, które pracują nad podobnymi projektami. Sam fakt rozpoczęcia projektu wprowadzania narodowej waluty cyfrowej w kraju o znaczeniu globalnym jest znaczącym sygnałem, że do pełnego wprowadzenia rozwiązań cyfrowych dzielą nas miesiące a nie lata.

Nie ma także wątpliwości, że do nadchodzących zmian przygotowuje się także świat przestępczy, gdyż będzie widział możliwości dla siebie w każdej luce prawnej czy technologicznej wprowadzonych rozwiązań.

Pomimo czasami negatywnych doświadczeń wydaje się, że masowe wprowadzanie CBDC będzie miało miejsce i będzie się wiązało z szeroką implementacją rozwiązań ze świata kryptowalut.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx