Pomoc kryptograficzna dla Ukrainy: innowacja czy tylko show ?

1 316

Ukraina, która stanowczo broni się przed rosyjską inwazją, twierdzi, że zapoczątkowała nowe źródło wsparcia finansowego: ludzie na całym świecie przekazali miliony dolarów bezpośrednio na jej wysiłek wojenny za pośrednictwem kryptowalut, takich jak bitcoin BTCUSD.

Od 26 lutego, kiedy ukraińscy urzędnicy zaczęli tweetować wezwania do przekazywania darowizn w kryptowalutach, ukraiński rząd twierdzi, że od środy otrzymał ponad 60 milionów dolarów z założonego celu 200 milionów dolarów.

„Dzisiaj kryptowaluty odgrywają znaczącą rolę w obronie Ukrainy” – napisał wiceminister ds. cyfrowej transformacji Alex Bornyakov na krajowej stronie internetowej poświęconej darowiznom.

Ukraina wydała około 34 miliony dolarów otrzymanych środków od zeszłego tygodnia, zamieniając około 80% na tradycyjne waluty i wykorzystując pozostałą część z tymi firmami, które już akceptują kryptowaluty, powiedział Borniakow w odpowiedzi na pytania przesłane e-mailem.

Środki zebrane w kryptowalutach to tylko niewielka część ogólnych darowizn, które otrzymała Ukraina.

Po zebraniu aż 12 milionów dolarów w dniu 2 marca, darowizny w postaci kryptowalut zmniejszyły się, chociaż nieoczekiwany początkowy wzrost może zainspirować inne wysiłki w celu pozyskania kryptowalut w celach humanitarnych lub obronnych. Urzędnicy powiedzieli, że szybkość, z jaką mogą korzystać z darowizn w kryptowalutach, uczyniła je użytecznymi.

Minusem tej łatwości transferu jest oczywiście to, że kryptowaluty nadal są magnesem dla oszustw i są walutą z wyboru dla grup przestępczych. We wtorek szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde ostrzegła, że ​​aktywa kryptograficzne „są wykorzystywane jako sposób na obejście sankcji” wobec Rosji, ale nie podała szczegółów poza odnotowaniem, że globalne transfery rubli do kryptowalut gwałtownie rosną.

Michael Chobanian, założyciel ukraińskiej giełdy kryptowalut, jest jedną z kilku osób pomagających rządowi ukraińskiemu w zarządzaniu darowiznami poprzez nieformalne porozumienie, potwierdził Borniakow.

„Kupujemy tak wiele rzeczy, które każdego dnia ratują życie, a także powstrzymują agresję, więc to początek nowego świata” – powiedział Chobanian w wiadomości głosowej wysłanej za pośrednictwem aplikacji Telegram.

Chobanian powiedział, że nie otrzymuje zapłaty za swoją pracę, ale przyznał, że niektóre fundusze są wymieniane za pośrednictwem jego giełdy kryptowalut Kuna.

„To z pewnością pierwszy raz kiedy suwerenny naród finansuje swoje wysiłki obronne w krypto. Dowodzi to wielu pozytywnych argumentów dotyczących kryptowalut.” – powiedział Bennett Tomlin, który bada oszustwa związane z kryptowalutami i prowadzi podcast Crypto Critic’s Corner.

Argumentem tym jest to, że kryptowaluty pozwalają na nieograniczone wysyłanie i otrzymywanie wartości przez granice za pośrednictwem sieci, których nie można łatwo cenzurować lub zamknąć, ponieważ nie ma jednego podmiotu odpowiedzialnego.

Zwolennicy argumentują również, że kryptowaluta nie wymaga od użytkowników zaufania do instytucji finansowych, ponieważ system jest zarządzany przez kod, który każdy może sprawdzić, a transakcje są zapisywane w sposób trwały w rozproszonych publicznych księgach cyfrowych, znanych jako łańcuchy bloków.

Darowizny na rzecz Ukrainy są swego rodzaju testem warunków skrajnych dla tych roszczeń, z których niektóre wypadły lepiej niż inne.

Na przykład usługi, takie jak giełdy kryptowalut, pełnią rolę policjantów po części dlatego, że wiele z nich musi zbierać informacje identyfikujące osoby, które korzystają z ich usług. Dwie duże giełdy kryptowalut, Binance i CoinBase COIN, podjęły działania w celu ograniczenia korzystania z niektórych swoich usług przez Rosjan na początku tego miesiąca.

Rozgłos wokół apelu Ukrainy o darowizny przyciągnął również oszustów, którzy próbowali wykorzystać dobrą wolę darczyńców. Hilary Allen, profesor na wydziale prawa American University, która napisała książkę o zagrożeniach, jakie kryptowaluty stwarzają dla systemów finansowych, powiedziała, że ​​każdy, kto przekazuje darowiznę, powinien uważnie przyjrzeć się wszystkim zaangażowanym podmiotom.

„Kto otrzymuje krypto? Kto będzie konwertował krypto? Musisz myśleć o nich w taki sam sposób, jak myślisz o każdej innej organizacji charytatywnej lub non-profit, na którą przekazujesz darowizny, ponieważ są oni pośrednikami w ten sam sposób ”- powiedział Allen.

Wiele darowizn na ukraińskie konta można zweryfikować za pomocą narzędzi publicznych, które śledzą transakcje kryptowalutowe – podobnie jak przelewy dokonywane z kont kontrolowanych przez Ukrainę.

Tuan Phan, specjalista od cyberbezpieczeństwa, który specjalizuje się w kryminalistyce blockchain, zbadał przepływ pieniędzy do i z niektórych kont na Ukrainie, po części dlatego, że sam chciał przekazać darowiznę. Urodzony w Wietnamie, powiedział, że miał osiem lat, kiedy północnowietnamskie siły komunistyczne zajęły Sajgon w 1975 roku.

„Jestem wystarczająco stary, by pamiętać, co się stało, więc bardzo współczuję Ukraińcom” – powiedział Phan. „Chciałem mieć pewność, że adres, na który przesyłam darowiznę, trafia we właściwe miejsca. Dzieje się wiele oszustw, więc musisz być wyjątkowo ostrożny”.

Innym wyzwaniem związanym z przyjmowaniem darowizn w kryptowalutach jest możliwość wysyłania skażonych aktywów uzyskanych w wyniku przestępstwa lub oszustw, powiedział ukraiński prawnik ds. kryptowalut Artem Afian.

Nawet jeśli część przekazanych środków została zdobyta przez nielegalną działalność to my to wykorzystamy powiedział:

„Myślę, że porównując teraz ryzyko i korzyści dla Ukrainy — Ukraina wykorzystuje każdy grosz, każdą szansę, aby wesprzeć ludzi, wesprzeć armię, więc nie jest to czas, kiedy Ukraina może wybierać.”

W sumie darowizny w kryptowalutach stanowią do tej pory około 1% rocznego przedwojennego budżetu obronnego Ukrainy, zgodnie z raportem Congressional Research Service zaktualizowanym w styczniu. Rząd Ukrainy otrzymuje pomoc także wieloma innymi kanałami, choć nie wszystkie z nich trafiają bezpośrednio do rządu.

Kongres przeznaczył 13,6 miliarda dolarów na Ukrainę, a prezydent Joe Biden zobowiązał się do dodatkowej pomocy wojskowej w wysokości 800 milionów dolarów po przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do amerykańskich prawodawców w zeszłym tygodniu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zebrała dla Ukrainy około 618 milionów dolarów z docelowego poziomu 1,1 miliarda dolarów, a ponadto poprosiła o kolejne 550 milionów dolarów na wsparcie dla uchodźców. Unia Europejska obiecała 500 mln euro na pomoc humanitarną oraz dodatkowe środki na wsparcie budżetu Ukrainy.

W zeszłym tygodniu Zełenskij podpisał nową ustawę dotyczącą kryptowalut, która według Borniakowa rozwiązuje szarą strefę w prawie krajowym.

Afian, ukraiński prawnik, który jest zaangażowany w opracowywanie przepisów i argumentował, że Ukraina jest na najlepszej drodze, aby stać się bardziej przyjazną dla kryptowalut. Dodał, że dotychczasowe darowizny mogą „pokazać rządom, że praca z kryptowalutami może być oficjalna, przejrzysta i dobrze zarządzana”.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze