Nowa propozycja ustandaryzowania podatków od krypto

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaproponowała nowe zasady rozliczania podatków od kryptowalut, które miałyby obowiązywać na całym świecie.

W przedstawionym projekcie znalazły się zalecenia związane z podejściem organów podatkowych do dzielenia się informacjami na temat użytkowników.

Obowiązkowe KYC to dopiero początek

Kluczowym elementem zasad raportowania informacji podatkowych ma być rozbudowany proces weryfikacji KYC (zobacz również: Czy grozi nam zaostrzenie procesu weryfikacji KYC?). Dostawcy usług związanych z kryptowalutami musieliby dodatkowo zgłaszać informacje podatkowe odpowiednim organom niezależnie od miejsca zamieszkania użytkowników.

Przedstawiciele branży oraz firmy, które chciałyby zabrać głos w sprawie propozycji ustandaryzowania podatków, mogą zgłaszać swoje uwagi do końca kwietnia 2022 r. Według udostępnionych informacji OECD chce zebrać wiele opinii, aby stworzyć dopracowany system.

Nowe zasady przekazywania informacji pomiędzy organami podatkowymi

Jeżeli zmiany zaproponowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wejdą w życie, kryptowaluty zostaną włączone do międzynarodowego systemu sprawozdawczości podatkowej. W takiej sytuacji użytkownicy giełd i innych usług związanych z kryptowalutami będą musieli się liczyć ze szczegółowym procesem identyfikacji i weryfikacji. Więcej pracy będą miały również podmioty świadczące usługi przechowywania i wymiany kryptowalut, ponieważ raz w roku będą musiały dostarczyć użytkownikom zestawienie wszystkich transakcji.

Na tym jednak nie koniec. W propozycji nowych zasad znalazł się pomysł raportowania transferów kryptowalutowych, co miałoby ułatwić organom podatkowym śledzenie portfeli należących do użytkowników.

Warto przypomnieć, że Jesse Powell ostrzega przed scentralizowanymi giełdami. CEO giełdy Kraken wyraził w ten sposób swój sprzeciw wobec ostatnich działań kanadyjskiego rządu.

Co to jest OECD?

Międzynarodową Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) tworzy 38 państw. Organizacja powstała 14 grudnia 1960 roku na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która została podpisana w Paryżu. Według oficjalnych informacji OECD skupia się na wspieraniu wszystkich państw członkowskich, aby te mogły osiągnąć wysoki poziom wzrostu gospodarczego i umożliwić swoim obywatelom życie na wysokiej stopie.

Co sądzisz o nowej propozycji ustandaryzowania podatków od kryptowalut?

Może Cię zainteresować:

Komentarze