Czy grozi nam zaostrzenie procesu weryfikacji KYC?

1 534

Według użytkownika @wallstreetpro Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych wspólnie z agencją rządową FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) pracują nad wprowadzeniem nowych zasad weryfikacji KYC.

Zmiany miałyby uderzyć przede wszystkim w użytkowników, którzy cenią sobie anonimowość i korzystają z portfeli niepowiązanych z żadnymi giełdami ani innymi usługami, gdzie konieczne jest podanie danych osobowych.

WallStreetPro ostrzega przed poważnymi zmianami

Wiadomość zamieszczona przez WallStreetPro sugeruje, że USTreasury i FinCEN po raz kolejny rozważają wprowadzenie bardziej rygorystycznych zasad KYC (zobacz również: Czy użytkownikom giełd przeszkadza KYC?).

Problem w tym, że chodzi o transakcje kryptowalutowe z udziałem „unhosted wallets”. To natomiast oznacza wszystkie portfele (zarówno sprzętowe, jak i programowe), które nie są obsługiwane przez stronę trzecią. Zaostrzenie weryfikacji uderzyłoby więc we wszystkie osoby korzystające z kryptowalut i stablecoinów. Według WallStreetPro ewentualne zmiany miałyby zostać wprowadzone do końca sierpnia bieżącego roku.

„BREAKING: @USTreasury & @FinCEN_nUSA are again considering strict KYC rules for #crypto transactions with unhosted #wallets. This will have major implications for all #cryptocurrencies & #stablecoins. FinCEN aims to finalize the rule by the end of August. This is big!”

W związku z tym, że kantory kryptowalut cieszą się w Polsce dużą popularnością, o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prezesa FlyingAtom (popularnej w Polsce sieci kantorów):

„Jeden z większych operatorów narzucił nam weryfikacje w panelu logującym dla osób pracujących we Flyingatom.

W celu dokonania weryfikacji prosili o podanie imienia, nazwiska i daty urodzenia. Wcześniej wystarczyła weryfikacja samej firmy.

Wygląda to na przygotowywanie pod nowe przepisy”.

Dawid Muszyński

Czy giełdy mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia?

Jeden z użytkowników Twittera (@AlbertoMaccat) uważa, że zaostrzenie weryfikacji KYC może z czasem doprowadzić do sytuacji, w której giełdy kryptowalut będą akceptowały jedynie Bitcoiny pochodzące ze zweryfikowanych portfeli.

„(…) I expect exchanges to accept Bitcoin only from KYC wallets”.

Co sądzisz o ryzyku zaostrzenia weryfikacji KYC? Czy wpłynęłoby to na sposób, w jaki korzystasz na co dzień z kryptowalut?

Komentarze