Tajlandia zakazuje płatności kryptowalutowych

Tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd postanowiła zablokować płatności kryptowalutowe. Jako argument podano ryzyko niekorzystnego wpływu na stabilność systemu finansowego.

Firmy działające w Tajlandii powinny zrezygnować z przyjmowania takich płatności wraz z początkiem kwietnia.

Plany Tajlandii związane z kryptowalutami

Pod koniec listopada ubiegłego roku zastanawialiśmy się nad tym, czy kryptowaluty przyciągną turystów to Tajlandii? Gubernator Yuthasak Supasorn, który odpowiada za tamtejszą turystykę, ogłosił wówczas, że kraj musi przyciągnąć osoby korzystające z kryptowalut. Za kluczowe uznał wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą entuzjastom krypto płacić kryptowalutami bez potrzeby wymieniania ich na fiaty i martwienia się o podatki.

Trudno więc zrozumieć, dlaczego Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła zakaz przyjmowania takich płatności. Wprowadzono również konieczność ujawniania informacji o korzystaniu z rozwiązań i oceniania jakości usług oferowanych przez firmy związane z kryptowalutami (chodzi przede wszystkim o giełdy i brokerów).

Bank Tajlandii o kryptowalutach

Ogłoszona przez tajlandzką Komisję Papierów Wartościowych i Giełd decyzja o zablokowaniu płatności krypto została skonsultowana z Bankiem Tajlandii (BOT). Ustalono, że mogą one wpływać na stabilność systemu finansowego i ogólnego systemu gospodarczego, co stanowi ryzyko dla osób prywatnych i firm.

„(…) may affect the stability of the financial system and overall economic system including risks to people and businesses”.

Chodzi przede wszystkim o dużą zmienność cen (zobacz również: W. H. Miller III: „Zmienność bitcoina jest ceną, którą płacisz za rezultaty”), ryzyko prania pieniędzy i kradzieży środków.

Firmy, które nie będą przestrzegały nowego zakazu, muszą się liczyć z nakazem zawieszeniem lub zamknięcia działalności.

Czy Tajlandia zakaże krypto?

Na szczęście zarówno Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, jak i Bank Tajlandii zdają sobie sprawę z korzyści, które płyną z technologii blockchain i deklarują dalsze wspieranie rozwoju innowacji.

„However, the BOT and the SEC, as well as other government agencies, recognize the benefits of technologies behind digital assets such as blockchain and value and support the use of technology to further innovation”.

Może Cię zainteresować:

Komentarze