Krypto Tydzień: 18 – 24 października 2021

3 760

ATH na Bitcoinie było jednym z najważniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia. Najstarsza kryptowaluta przekroczyła w końcu 67 000 USD. Oprócz tego wydarzyło się jednak wiele innych rzeczy, których podsumowanie znajdziesz w najnowszej odsłonie serii Krypto Tydzień.

W 42 tygodniu roku (18 – 24 października) pisaliśmy między innymi o rekordowej cenie Bitcoina, finansowaniu giełdy FTX i wycieku maili z CoinMarketCap. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Jeżeli chodzi o bezpieczne inwestowanie, w mijającym tygodniu warto wspomnieć tylko o dwóch rzeczach. Pierwszą jest wyciek danych z CoinMarketCap (chociaż firma obecnie twierdzi, że dane nie pochodzą z jej serwerów, to warto zachować ostrożność przy otwieraniu wiadomości z tego serwisu). Pojawił się również Raport Google’s Threat Analysis Group na temat oszustw kryptowalutowych. Wynika z niego, że hakerzy odpowiedzialni za fałszywe transmisje na YouTube są rekrutowani na rosyjskojęzycznym forum.

Co dalej z kursem BTC?

Na początku tygodnia informowaliśmy, że cena bitcoina notuje najwyższe tygodniowe zamknięcie w historii, co można było uznać za zapowiedź dalszych wzrostów. Do tego doszedł długo wyczekiwany ETF na Bitcoinie (więcej informacji znajdziesz w artykułach PILNE: 19 października startuje bitcoinowy ETF od ProShares i Bitcoinowy ETF ProShares zadebiutował miliardowym wolumenem), a raport przygotowany przez CoinShares ujawnił, że inwestorzy instytucjonalni wykazują zainteresowanie Bitcoinem.

Świetnym przykładem FOMO było ogłoszenie decyzji, zgodnie z którą firma analityczna Chainalysis zainwestuje w Bitcoiny w momencie, w którym większość inwestorów spodziewała się osiągnięcia nowego ATH. Długo wyczekiwany rekord odnotowano w dniu 20 października, kiedy to rekordowa cena Bitcoina: kolejne ATH w jednym roku sięgnęła 67 276 USD (kurs według CoinGecko). Biorąc pod uwagę ATH, nie ma co się dziwić, że współzałożyciel PayPal żałuje, że nie kupił więcej Bitcoinów. Co ciekawe zaczynają pojawiać się wątpliwości związane z tym, czy Chiny zmienią swoje stanowisko wobec Bitcoina (z pewnością nie podoba im się dominacja USA w globalnym hash rate).

Rynek altcoinów w pigułce

Po tym, jak Elon Musk pchnął kurs Shiba Inu o 15% w górę, wydawało się, że w najbliższym czasie kopia meme coina już niczym nie zaskoczy inwestorów, zwłaszcza że wbrew oczekiwaniom tych ostatnich popularna aplikacja do handlu Robinhood na razie bez Shiba Inu (SHIB). Wystarczyło jednak kilka dni, aby doszło do kolejnego rekordu. Tym samym wraz z zakończeniem tygodnia Shiba Inu (SHIB) osiąga nowe ATH na poziomie 0,00004414 USD. Dobrze radził sobie również pierwszy meme coin z psem w roli głównej (DOGE). Według danych z 20 października blisko 70% adresów Dogecoin notuje zysk.

Gdyby branża kryptowalut była sportem, Polkadot (DOT) byłoby jednym z gorętszych nazwisk tego roku. Twórca projektu Gavin Wood chce teraz przeznaczyć 774 milionów dolarów od Polkadot na rozwój własnej sieci, a o szczegółach zadecydują posiadacze tokenów.

Powody do radości mieli twórcy sieci Polygon, zwłaszcza że odnotowano nowy rekord | 100 milionów unikalnych adresów Polygon (MATIC). Zaczęło się od ogłoszenia wdrożenia płatności z wykorzystaniem kryptowalut, a teraz AMC rozważa wypuszczenie własnej kryptowaluty. To pokazuje, że sieć kin jest coraz bardziej zainteresowana możliwościami, jakie dają kryptowaluty. Z drugiej strony można się zastanawiać, po co komuś token związany z siecią kin.

Kącik NFT

Jedna z największych chińskich platform e-commerce Jingdong ogłosiła wydanie serii NFT na autorskiej sieci blockchain (więcej informacji znajdziesz w artykule: Platforma Jingdong (JD com) wypuści serię NFT). Warto również wspomnieć, że według niektórych analityków rynku NFT duża część projektów może odejść w zapomnienie w momencie, w którym Bitcoin przekroczy 100 000 USD.

W poszukiwaniu gemów

Chociaż Binance Coin (BNB) był gemem 3-4 lata temu i od tego czasu odnotował spektakularny wzrost, to warto się zastanowić, czy zaproponowane spalanie opłat przełoży się na wzrost wartości Binance Coin?

Warto wiedzieć

Ogromne koszty związane z korzystaniem z blockchainia Ethereum sprawiają, że czasami wysokość opłaty przewyższa wartość transakcji, na co najbardziej narzekają osoby operujące mniejszymi kwotami. Na szczęście zawsze można spróbować samodzielnie ustawić wysokość opłaty i dzięki temu zacząć oszczędzać na transakcjach Ethereum. Szczegóły znajdziesz w poradniku na temat Ethereum: Jak ustawić cenę gasu i płacić za niego mniej?

Zeszłoroczny czek stymulacyjny dla Amerykanów wiele osób przeznaczyło na zakup BTC. Jeżeli ktoś zastanawia się, czy była to dobra decyzja, powinien sprawdzić, ile byłby dziś wart amerykański czek stymulacyjny, gdyby kupić za niego bitcoiny? (w skrócie: była to bardzo dobra decyzja). Amerykańscy senatorowie sprzeciwiają się testom portfela Novi, co może oznaczać, że na portfel i stablecoin od Facebooka trzeba będzie jeszcze poczekać. Z drugiej strony w ostatnich dniach wstawiono już 200 bitomatów w sklepach sieci Walmart (docelowo ma ich być aż 8 000).

Postrzegana jako dobrze uregulowana giełda FTX pozyskała 420 milionów dolarów, dzięki czemu jej wartość wzrosła do 25 miliardów dolarów. Odnotowano olbrzymie zainteresowanie portfelem Robinhood (ponad milion osób zapisało się na listę oczekujących). Widać również wzrost zainteresowania Bitcoinem wśród użytkowników PayPal (ponad 34 miliony użytkowników PayPal ma na koncie przynajmniej 1 USD w BTC).

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Cyfrowe euro nadzieją Europy, dowiesz się, czy zróżnicowany ekosystem cyfrowy może mieć kluczowe znaczenie dla całej Europy.

Kryptowaluty na świecie

W tej nowej sekcji znajdziesz artykuły związane z rynkiem kryptowalut w krajach, o których na co dzień rzadziej się słyszy. Na początek warto sprawdzić, czy Australia stanie się kolejnym centrum kryptowalut. Wbrew wcześniejszym zakazom minister Ali Muhammad Khan uważa, że Pakistan nie jest przeciwny kryptowalutom, a Bank Izraela jest zainteresowany CBDC i przeprowadza testy na blockchainie Ethereum.

Najpopularniejszy artykuł 42 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 42 tygodnia okazał się tekst: Bitcoin: Byki pożarły oczekujące zlecenie sprzedaży 10 000 BTC, który został wyświetlony prawie 20 000 razy.

Co twoim zdaniem było najważniejsze dla branży kryptowalut w mijającym tygodniu? Czy ATH na BTC w okolicy 67 000 dolarów to dopiero początek wzrostów?

Komentarze