Raport Google’s Threat Analysis Group na temat oszustw kryptowalutowych

1 341

Problem z fałszywymi transmisjami związanymi z kryptowalutami na YouTube nie jest nowy, ale wciąż nie udało się go do końca rozwiązać.

Według raportu Google’s Threat Analysis Group za większość tych akcji odpowiadają hakerzy, którzy udzielają się na jednym z rosyjskich forów.

W jaki sposób oszuści wykorzystują YouTube?

Po tym, jak hakerom uda się włamać na popularny kanał, zaczynają sami puszczać sfałszowane nagrania lub wystawiają dostęp do konta na aukcję. Cena pojedynczego kanału zaczyna się od kilku dolarów, a kończy na 4 000 USD (w zależności od jego popularności).

„A large number of hijacked channels were rebranded for cryptocurrency scam live-streaming. On account-trading markets, hijacked channels ranged from $3 USD to $4,000 USD depending on the number of subscribers”.

Celebryci obiecują podwojenie kryptowalut

Większość sfałszowanych nagrań wygląda podobnie (przy czym trzeba przyznać, że ich twórcy czasami naprawdę się starają, aby efekt wyglądał profesjonalnie). Znane osoby obiecują, że pomnożą internautom kryptowaluty.

Jedyne co ci ostatni muszą zrobić, aby otrzymać darmowe pieniądze, to wysłanie swoich środków na jeden z podanych w nagraniu adresów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Elon Musk nie rozmnoży Twoich bitcoinów.

Uwaga na internetowych oszustów

Warto więc pamiętać (a także przypominać o tym osobom, które dopiero wchodzą na rynek kryptowalut), że tego typu akcje zawsze okazują się oszustwem. Jeżeli więc ktoś nie chce stracić swoich ciężko zarobionych pieniędzy, powinien raz na zawsze porzucić marzenia o tym, że ktoś mu w kilka minut podwoi posiadane środki, szczególnie jeżeli jest to Musk, Gates, Bezos, Wozniak lub inny technologiczny celebryta.

W jaki sposób hakerzy przejmują konta na YouTube?

Według raportu Google’s Threat Analysis Group hakerzy korzystają z oprogramowania, które kradnie pliki cookie i jest niewykrywalne na komputerze ofiary. Następnie podmieniane są zdjęcia i filmy na kanale, co pozwala oszustom podszyć się pod kogoś znanego.

Czy zdarzyło ci się kiedyś trafić na jedną z fałszywych transmisji na YouTube?

Komentarze