Pakistan nie jest przeciwny kryptowalutom

1 204

Pakistański minister stanu ds. parlamentarnych Ali Muhammad Khan podkreślił, że rząd nie ma nic przeciwko używaniu kryptowalut.

Co ciekawe dodał, że chodzi przede wszystkim o młodych użytkowników. Jednocześnie Sąd Najwyższy pakistańskiej prowincji Sindh wezwał do ustalenia odpowiednich regulacji.

Czy Pakistan ureguluje kryptowaluty?

Wezwaniu do uregulowania rynku kryptowalut towarzyszyło powołanie nowej komisji. Jej przewodniczącym został pakistański minister finansów. W najbliższym czasie komisja ma dokładnie zbadać rynek kryptowalut i w ciągu trzech miesięcy przygotować raport dla sądu. Wtedy też zostaną podjęte dalsze kroki w tej sprawie.

Czy brak regulacji ułatwia finansowanie terroryzmu?

Rynek kryptowalut w Pakistanie pozostawał do tej pory nieuregulowany, co zaczęło przeszkadzać międzynarodowej organizacji FATF (Financial Action Task Force). Jest to specjalna grupa, której działalność związana jest z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Brak regulacji uznano za potencjalne ułatwienie dla procesu finansowania terroryzmu, w związku z czym konieczne było podjęcie dalszych działań.

Pakistan zmienia podejście do kryptowalut

Deklaracja, jaką złożył minister Ali Muhammad Khan na temat tego, że rządzący nie mają nic przeciwko używaniu kryptowalut przez pakistańską młodzież, oznacza dużą zmianę w porównaniu do oficjalnego stanowiska rządu z 2018 roku. Wtedy też bank centralny Pakistanu wprowadził zakaz kryptowalut, którym objęto osoby fizyczne oraz firmy (więcej informacji znajdziesz w artykule Kryptowaluty: Pakistan ostrzega przed rynkiem). Jako istotne problemy wskazano wówczas dużą zmienność cenową, ryzyko nagłego zniknięcia jakiejś waluty oraz włamania na giełdy i portfele użytkowników.

Zakaz wydany przez bank centralny nie wpłynął na zainteresowania mieszkańców

Pomimo zakazu z 2018 roku mieszkańcy Pakistanu przez cały czas interesowali się kryptowalutami, na co niewątpliwie wpływały materiały publikowane w mediach społecznościowych. Jednym z najpopularniejszych twórców jest Waqara Zaka, którego konto na YouTube obserwuje prawie 1,2 miliona osób.

W związku z wypowiedzią ministra można założyć, że Pakistan dołączy do krajów, które (przynajmniej na razie) prawdopodobnie nie będą zwalczały kryptowalut.

Co sądzisz o tej zmianie w podejściu pakistańskiego rządu? Czy rzeczywiście obywatele mogą już bez obaw korzystać z Bitcoina i innych kryptowalut?

Komentarze