Kryptowaluty: Pakistan ostrzega przed rynkiem

792

Kryptowaluty w Pakistanie pod krytyką SBP

Pakistański bank centralny (SBP) niedawno wydał specjalne oświadczenie, które istotnie wpływa na obrót kryptowalutami w tym kraju. W nim wykazuje swoje stanowisko w kwestii realizacji takiej formy płatności, prowadzenia Initial Coin Offering i ich wykonywania przez osoby fizyczne oraz instytucje.

Instytucje takie jak banki, operatorzy płatności, dostarczyciele usług płatności zostali poinformowani aby nie wspierać prowadzenia kont kryptowalutowych przez ich klientów. Jak pokazuje dalszy tekst, bank centralny wykazuje swoje obawy, że waluty wirtualne są nacechowane wysokim stopniem anonimowości i mogą być wykorzystywane do celów nielegalnych. Ich wysokie ryzyko przejawia się następującymi elementami:

  • Wysoka zmienność cenowa, ponieważ inwestycje związane z wirtualnymi walutami są wysoce niestabilne i są oparte o spekulacje,

  • Niepowodzenie lub zamknięcie projektów kryptowalut z jakiegokolwiek powodu,

  • Włamania kompromitujące giełdy kryptowalut oraz portfele  powiązane z ogromną liczbą funduszy zgromadzonych na kontach użytkowników.

Pakistańczycy ostrzegają też, że niektórzy oszuści oferują inwestycje jako typową piramidę finansową obiecując wysokie stopy zwrotu, co stanowi dużą stratę dla opinii publicznej. Wszystkie podmioty, które stanowią pakistański rynek finansowych są regulowane przez SBP. Dlatego bank centralny rekomenduje powstrzymanie się od wszelakiej działalności płatniczej, wydobywczej, trejderskiej czy inwestycyjnej w zakresie kryptowalut. Co ważne, osoby używające kryptowalut do przekazywania wartości poza kraj będą postawieni w stan oskarżenia zgodnie z obowiązującym krajowym prawem.

Jak zatem widać kolejny kraj pokazuje, że nie jest zgodny co do życia z kryptowalutami. Tą kwestię dawno już nakreśliły Chiny. Ostatni szczyt G20 napawał optymizmem co do ogólnoświatowych wytycznych dotyczących legalności działania zjawiska jakimi są kryptowaluty. Niektóre kraje postanowiły pójść w zgodzie z trendem i nie tworzyć problemów dla rozwoju tego rynku (Białoruś, Japonia). Czy sądzicie zatem, że pojawią się kolejne kraje z podobnym stanowiskiem jak Pakistan? Czy polski NBP jest równie nieprzychylny jak jego pakistański odpowiednik? Zapraszamy do dyskusji! O nowych przypadkach oświadczeń banków centralnych będziemy informować na bieżąco na naszym portalu.

Komentarze