Bank Izraela jest zainteresowany CBDC

3 727

Prace nad cyfrowymi walutami banków centralnych prowadzone są już w wielu krajach. Teraz dołączył do nich Izrael.

Na początku Bank Izraela chce skupić się na zbadaniu możliwości, jakie oferuje blockchain Ethereum.

Dlaczego Bank Izraela wybrał Ethereum?

Na temat uruchomienia programu pilotażowego z wykorzystaniem sieci Ethereum wypowiedział się Yoav Soffer, który jest kierownikiem programu CBDC w Banku Izraela: przeprowadziliśmy test na sieci Ethereum nie dlatego, że jest to niezbędna technologia, ale ze względu na to, że była dla nas dostępna. To pozwoliło nam ją lepiej zrozumieć, a także poznać jej wady i zalety.

„We did a trial with Ethereum technology, not because we think that that’s necessarily the technology we’ll use, but because it was a technology that was available for us to get our hands dirty with, in order to understand its advantages and disadvantages”.

W jaki sposób Bank Izraela przeprowadza testy?

W związku z uruchomieniem programu pilotażowego CBDC dział IT Banku Izraela przygotował specjalne środowisko testowe na blockchainie Ethereum. Kolejnym krokiem było wyemitowanie tokenów, które miały symbolizować cyfrowe szekle, a następnie zasilono nimi kilka portfeli.

Testy polegały na przesyłaniu tokenów pomiędzy portfelami, przy czym wszystko odbywało się offline (testowa sieć nie była zintegrowana z głównym blockchainem Ethereum).

Bank Izraela nie podaje na razie żadnych terminów związanych z CBDC

Yoav Soffer poinformował, że w przeciwieństwie do wielu innych projektów prowadzonych przez Bank Izraela, przy CBDC nie zakładają na razie żadnych konkretnych terminów. Dodał również, że nie wiedzą, na co przełoży się zakończenie pilotażowego programu związanego z izraelskim CBDC.

„It’s rather challenging to run a project like this. In general, projects at the Bank of Israel have start and finish dates. You know when they will end and what you need to achieve along the way. We don’t know when this project will end, with all that that implies”.

Co warto wiedzieć o CBDC?

Wielu ciekawych informacji na temat cyfrowych walut banków centralnych znajdziesz w artykule Crypto Critic: Nadchodzi CBDC. Sprawdź również, które kraje pracują nad Cyfrową Walutą Banku Centralnego.

Komentarze