Czy Australia stanie się kolejnym centrum kryptowalut?

2 925

Australijska Komisja Senatu przygotowała nowy raport, w którym wzywa do stworzenia przemyślanych przepisów związanych z kryptowalutami. Senatorowie chcą w ten sposób zrobić pierwszy krok do tego, aby Australia stała się istotnym centrum dla branży kryptowalut.

Konieczność uregulowania rynku zgłaszają również firmy, które potrzebują przemyślanego ustawodawstwa, aby mogły dalej rozwijać swoją działalność w Australii.

Australijczycy wyjątkowo chętnie korzystają z kryptowalut

Chociaż w ostatnich miesiącach Australia zazwyczaj rzadko przewijała się w artykułach na temat blockchain i kryptowalut, to prawie co piąty mieszkaniec tego kraju deklaruje posiadanie kryptowalut (około 18%). Biorąc pod uwagę, że według danych Banku Światowego z 2020 roku liczba żyjącej tu ludności wynosi około 25,69 miliona, to przekłada się to na ponad 4,5 miliona użytkowników. Dla porównania przyjmuje się, że na całym świecie tylko 1-2% osób korzysta z kryptowalut, a w Polsce jest to około 10% społeczeństwa (warto jednak mieć na uwadze, że są to dane sprzed kilku lat).

Nic więc dziwnego, że branża kryptowalut w Australii nieprzerwanie się rozwija (zobacz również: Australia wprowadzi prawo jazdy oparte o blockchain).

Wnioski z raportu australijskiej Komisji Senatu

W raporcie znalazło się między innymi zalecenie stworzenia nowego podmiotu, który będzie odpowiadał za rejestrowanie zdecentralizowanych autonomicznych organizacji (zobacz również: DAO, czyli programowalne społeczności | Co powinieneś o nich wiedzieć?) oraz wprowadzenie reformy podatkowej).

Dzięki takim krokom Australia ma szansę stać się przyjaźniejszym miejscem dla inwestorów i specjalistów z branży kryptowalut.

Członkowie komisji

W odpowiedzialnej za stworzenie komisji znalazło się sześć osób. Są to członkowie najważniejszych partii politycznych oraz jeden niezależny senator. Komisja działa pod przewodnictwem senatora Andrew Bragga, który od 2019 roku stara się wzmocnić sektor kryptowalutowy w Australii. W ubiegłym miesiącu podczas AMA przeprowadzonym w serwisie Reddit podkreślił, że podoba mu się demokratyczny charakter kryptowalut – uważa, że stworzyło to dostępną dla każdego klasę aktywów.

“I am very keen on the democratic mandate of crypto — I think it has created an asset class that anyone can access”.

Komentarze