Australia wprowadzi prawo jazdy oparte o blockchain

1 003

Blockchain odznacza się dużym zainteresowaniem australijskich decydentów, a ostatnie działania rządu Nowej Walii Południowej w pełni to potwierdzają. Rząd stanu zamierza wprowadzić cyfrowe dokumenty prawa jazdy, które będą zapisywanie na lokalnym blockchainie. System zostanie stworzony przez australijską firmę Secure Logic.

Wraz z uruchamianiem różnych systemów opartych o blockchain, mających na celu wsparcie cyfryzacji usług publicznych, australijska firma zajmująca się bezpieczeństwem danych, Secure Logic, ujawniła, że ​​jej platforma została wykorzystana jako podstawa dla cyfrowej licencji kierowcy. Rozwiązanie to umożliwia rozpowszechnienie cyfrowej identyfikacji w różnych miastach i stanach Australii. Jak twierdzą australijscy rządzący – czas odejść od tradycyjnych rozwiązań identyfikacyjnych.

„Epoka stania w kolejce po dokumenty dobiega końca, podobnie jak nasze poleganie na fizycznych kartach identyfikacyjnych, które potwierdzają twoją tożsamość lub wiek. Są to podatne, czasochłonne, drogie i niepraktyczne sposoby oferowania usług”- powiedział prezes Secure Logic, Santosh Devaraj

Projekt obejmie ponad 140 000 kierowców ze wschodniego regionu Nowej Walii Południowej. Kierowcy będą uprawnieni do korzystania z cyfrowego prawa jazdy w celu przejścia kontroli policyjnych i uzyskania wstępów do pubów i klubów na obszarze objętym projektem. Platforma jest opisywana przez twórcę jako „bezpieczna, zdecentralizowana i niezmienna księga transakcji”.

„Platforma umożliwia agencjom rządowym i weryfikowanym organizacjom prywatnym, takim jak szpitale i instytucje finansowe, tworzenie w czasie rzeczywistym prywatnych konsorcjów podmiotów powierniczych” – dodał Devaraj

Wdrożenie systemu nadal podlega wczesnemu planowi implementacji. Jednakże po wdrożeniu, cyfrowe prawo jazdy dołączy do szeregu możliwości identyfikacyjnych obywatela, m.in za sprzedaż alkoholu i  prowadzenie kart kompetencji hazardowych. Wszystko z użyciem jednej karty, której priorytetem będzie ukazanie prawa do prowadzenia pojazdów.

blockchain
źródło: pixabay.com

Australia, a blockchain i kryptowaluty

W sierpniu opisywaliśmy nowe rozwiązania wprowadzone przez australijskich rządzących. Firma księgowa Gobbill dołączyła do współpracy z giełdą kryptowalut Cointree, aby umożliwić regulowanie rachunków domowych za pośrednictwem kryptowalut. Współpraca obydwu firm umożliwi australijskim klientom opłacać rachunki za pomocą swoich tokenów, przechowywanych w portfelu Cointree. Platforma obsługuje szeroką gamę walut cyfrowych, w tym BitcoinaEthereumLitecoina oraz inne kryptowaluty.

Co sądzicie o działaniach rządu Nowej Walii Południowej? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze