Senatorowie sprzeciwiają się testom portfela Novi

2 151

Wystarczyło zaledwie kilka godzin, aby pilotażowy program testów nowego portfela kryptowalut został zablokowany przez senatorów. Chodzi o tworzoną przez Facebooka we współpracy z Coinbase aplikację Novi.

Tego typu działania pokazują, że rządzący zdają sobie sprawę z ogromnych zasięgów Facebooka. Wcześniej wielokrotnie blokowano prace nad projektem facebookowego stablecoina Libra, który z czasem został przemianowany na Diem (więcej informacji znajdziesz w artykule: Libra zmienia nazwę na Diem | Premiera stablecoina już w 2021 roku).

Kto się boi Zuckerberga?

Kilka godzin po ogłoszeniu prac nad nowym portfelem kryptowalut pięciu senatorów podpisało list adresowany do Marka Zuckerberga, w którym domagają się natychmiastowego zaprzestania prac nad Novi.

W treści listu autorzy powołali się na skandale związane z Facebookiem i wyrazili stanowczy sprzeciw wobec uruchomiania przez Facebooka własnej kryptowaluty i portfela cyfrowego, które obecnie występują pod nazwami Diem i Novi.

„Given the scope of the scandals surrounding your company, we write to voice our strongest opposition to Facebook’s revived effort to launch a cryptocurrency and digital wallet, now branded 'Diem’ and 'Novi,’ respectively”.

Senatorowie wytknęli również Facebookowi, że nie może odpowiadać za system płatności, ponieważ nie radzi sobie z zarządzaniem ryzykiem i nie jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo użytkowników.

„Facebook cannot be trusted to manage a payment system or digital currency when its existing ability to manage risks and keep consumers safe has proven wholly insufficient”.

Co to jest Diem?

Diem to stablecoin, nad którym Facebook pracuje już od wielu lat. Początkowo projekt nosił nazwę Libra, ale pod koniec zeszłego roku przeprowadzono rebranding. Projekt od samego początku budził wiele kontrowersji, a regulatorzy skutecznie utrudniali wprowadzenie nowego stablecoina na rynek.

Portfel kryptowalut Novi

Novi to nowy portfel kryptowalut, nad którym Facebook pracuje wspólnie z popularną giełdą Coinbase. Według dotychczasowych informacji ma umożliwiać przechowywanie różnych stablecoinów, w tym oczywiście facebookowego Diem. Pilotażowy program rozpoczął się 19 października, ale jak widać, szybko trafił na czarną listę senatorów.

Komentarze