Krypto Tydzień: 20 – 26 grudnia 2021

8 992

Delikatne odbicie kursów, dzięki któremu pozycje wielu inwestorów przestały w końcu wyświetlać się na czerwono w połączeniu ze świątecznym okresem sprawiło, że ostatni tydzień był wyjątkowo spokojny. Pomimo tego na BitHub czekało na was wiele interesujących artykułów, a najnowszy Krypto Tydzień ułatwi nadrobienie zaległości.

W 51 tygodniu roku (20 – 26 grudnia) pisaliśmy między innymi o optymizmie panującym wśród inwestorów, rekordowo niskiej podaży BTC i planach Rosji wobec kryptowalut. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Sytuacja stabilna (a przynajmniej oficjalnie nie poinformowano o poważnym wycieku, kradzieży, ani o innych nieprzyjemnych rzeczach). Oby tak dalej!

Co dalej z kursem BTC?

Wzrosty, które miały miejsce w ostatnich dniach cieszą, ale niestety raczej nie są zapowiedzią szansy na 100 000 USD do końca roku. U wielu osób można natomiast zaobserwować… urojony optymizm? Gros inwestorów wierzy, że cena bitcoina prędzej osiągnie nowe ATH niż spadnie do 29 000 USD.

Badania przeprowadzone przez National Bureau of Economic Research pokazały, że 27% podaży bitcoina w obiegu znajduje się na 0,01% adresów, przez co kryptowaluta może być podatna na ryzyko systemowe. Pomimo takich wiadomości planowane są wypłaty w BTC dla pracowników miejskich Jackson. Każdy z pracowników będzie mógł zadecydować, czy chce otrzymywać wynagrodzenie w Bitcoinie.

Z takiej możliwości na pewno skorzystałby miliarder Jack Dorsey, który udzielił twierdzącej odpowiedzi na wiadomość czy Bitcoin zastąpi USD (a dokładniej wskazał BTC jako odpowiedź na pytanie: czy sądzicie, że kryptowaluty zastąpią dolara?). Również Boris Schlossberg stawia na Bitcoina. Inwestor uważa, że jest lepszym środkiem przechowywania wartości niż złoto i to pomimo tego, że spółki miningowe radzą sobie lepiej niż sam bitcoin.

Za prowzrostową wiadomość można natomiast uznać to, że podaż BTC na giełdach osiągnęła nowe minimum. Niestety, tak samo, jak wiele razy w przeszłości, SEC odrzuciła dwa wnioski o spot ETF na bitcoinie.

Jeżeli zastanawiasz się, co w najbliższych dniach może się wydarzyć z kursem najważniejszej kryptowaluty, sprawdź, jak bitcoin radził sobie w poprzednich latach między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem?

Rynek altcoinów w pigułce

Coraz bliżej ETH 2.0 | Ruszył Testnet Kintsugi | Kolejny krok w kierunku PoS w sieci głównej Ethereum. Co ciekawe słowo kintsugi wywodzi się z języka japońskiego i oznacza łączenie elementów potłuczonej ceramiki.

Nowe plany Hoskinsona na przyszły rok pokazują, że twórca Cardano nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Pojawił się nowy król zdecentralizowanych stablecoinów: Terra USD (UST). Po tym, jak UST wyprzedził nawet DAI, na liście wszystkich stablecoinów o największej kapitalizacji rynkowej wyprzedzają go jedynie BUSD, USDC i USDT.

Donald Trump: kryptowaluty to bardzo niebezpieczna rzecz. To pokazuje, że były prezydent USA raczej za szybko nie zmieni swojego podejścia do cyfrowych aktywów.

Giełda Crypto Com kupiła przestrzeń reklamową na Super Bowl 2022, co mogło kosztować ponad 6 milionów dolarów.

Wdrożono Uniswap na Polygon | Cena MATIC osiąga ATH, a użytkownicy DEX-a mogą korzystać z szybszych i tańszych transakcji.

Osiem miesięcy temu Erik Voorhees zapowiedział coś wyjątkowego, a my sprawdzamy THORChain: Czy jest tak rewolucyjny, jak zapowiadano?

Dobra wiadomość dla miłośników meme coinów: Dogecoin Foundation opublikowała pierwszą w historii, oficjalną mapę drogową projektu (dla przypomnienia: projekt powstał 8 lat temu). Ogłoszona została najpopularniejsza kryptowaluta serwisu CoinMarketCap i okazało się, że największym zainteresowaniem internautów cieszy się Shiba Inu (SHIB).

Kącik NFT i metaverse

Tyle różnych firm zaczęło interesować się tokenami niewymienialnymi, że chyba nikogo nie zaskoczyło NFT na Instagramie | Znamy coraz więcej szczegółów. Zebraliśmy dla was największe dropy i najdroższe NFT 2021 roku.

Elon Musk zdaje się nie mieć wątpliwości na temat tego, czy Neuralink jest lepszy niż metaverse. Jednocześnie dla wielu osób okulary VR z pewnością będą bardziej akceptowalne niż korzystanie z interfejsu mózg-maszyna. Warto już teraz poznać możliwości Gala Games | Czy rzeczywiście ma szansę zrewolucjonizować branżę P2E?

W poszukiwaniu gemów

Jeżeli dopiero zaczynasz interesować się rynkiem kryptowalut, poznaj portfolio idealne, czyli 9 obszarów inwestycyjnych dla krypto-świeżaków. Do lektury zachęcamy również czytelników z doświadczeniem w krypto, bo rynek jest na tyle zróżnicowany, że zawsze można odkryć coś nowego. W tekście znajdziesz między innymi przykłady projektów z takich kategorii jak: aktywa scentralizowanych giełd kryptowalut, DEX, DeFi, metaverse, play to earn, launchpady oraz rozwiązania skalujące.

Oprócz tego zaprezentowaliśmy 5 aktywów cyfrowych pod choinkę, czyli Wesołe Święta Kryptowaluciarzy i sprawdziliśmy, w co pod koniec roku inwestują wieloryby (między innymi w SAND, SNX i AXS).

Warto wiedzieć

Przed świętami zaprezentowaliśmy 3 trendy on-chain 2021 roku | Czy będą hot również w przyszłym sezonie?

Chociaż ostatni dzień świąt zbliża się ku końcowi, to warto sprawdzić inspiracje prezentowe dla kryptowaluciarzy, szczególnie że promocyjne ceny obowiązują do końca roku. Możesz więc kupić z 30% rabatem koszulkę z ulubioną kryptowalutą, spinkę na banknoty lub kubek.

Niektóre projekty dają większą szansę na zyski, dlatego warto zrozumieć, czym są deflacyjne aktywa cyfrowe?

Jeżeli wciąż nie wiesz, na czym polega kopanie bitcoinów lub dlaczego wydobycie bloku trwa 10 minut, to nasz artykuł odpowie na wszystkie tego typu pytania.

W związku ze świąteczną przerwą na stronie wyjątkowo nie pojawił się nowy tekst z popularnej serii, dlatego przypominamy jedną z listopadowych odsłon Crypto Critic: Codzienność NFT przyszłości, z której dowiesz się, jak może wyglądać świat za niecałe 30 lat.

Kryptowaluty na świecie

Potwierdzono, że pro-kryptowalutowi senatorowie z USA posiadają bitcoiny | Pojawiły się obawy o stronniczość. Pat Toomey i Cunthia Lummis uważają jednak, że dzięki temu mogą zdobywać wiedzę, której brakuje innym politykom.

Rosja nie zakaże kryptowalut, ale zamierza je uregulować. Vladimir Chistyukhin z Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej wspomniał o planach wypuszczenia raportu, który wyeliminowałby wszelkie wątpliwości.

Małymi krokami może w przyszłości dojść do tego, że Salwador drugim MicroStrategy. Na 21 dzień 21 roku 21 wieku kraj dokupił 21 Bitcoinów.

Ogłoszono, że ustawa regulująca kryptowaluty w Turcji jest gotowa do rozpatrzenia przez parlament.

Najpopularniejszy artykuł 51 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 51 tygodnia okazał się tekst: Zainteresowanie NFT przewyższa krypto, który został wyświetlony ponad 10 000 razy.

Co sądzisz o naszym wyborze najważniejszych informacji z rynku kryptowalut? A może uważasz, że w święta należy odpocząć od wiadomości i wykresów?

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze