Gala Games | Czy rzeczywiście ma szansę zrewolucjonizować branżę P2E?

Wraz z rozwojem projektów play-to-earn można zastanawiać się, które z nich odniosą sukces, a które w dłuższej bądź krótszej perspektywie skazane są na porażkę…

Ze wszystkich wydanych dotychczas ekosystemów P2E, Gala Games wyróżnia się jako jeden z nielicznych ekosystemów, które mogą wytrzymać próbę czasu. Zobaczmy, czym jest Gala Games, jak działa i czy token GALA może okazać się jednym z największych, potencjalnych zwycięzców, jeżeli chodzi o sektor play-to-earn.

Kto “stoi” za Gala Games?

Gala Games to projekt, który został założony przez Erica Schiermeyera i Michaela McCarthy’ego. Eric jest byłym CRO Intermix Media, firmy stojącej za MySpace, oraz współzałożycielem Zynga – notowanej na giełdzie firmy zajmującej się grami, której obecna kapitalizacja rynkowa wynosi około 7 miliardów dolarów. Michael jest natomiast byłym dyrektorem kreatywnym w Zynga i przypisuje się mu stworzenie popularnej na Facebooku gry Farmville.

twórcy gala games

Schiermeyer para się kryptowalutami od 2014 roku. Ispiracją do stworzenia własnego projektu P2E stał się dla niego pionierski model zaproponowany w 2018 roku przez Axie Infinity. W styczniu 2019 roku Eric założył w Blockchain Game Partners Inc – firmę, która rozwija i prowadzi interesy pod szyldem Gala Games.

Chociaż Eric i Michael aktywnie angażują się w życie społeczności skupionej wokół projektu, faktyczną twarzą Gala Games jest Jason Brink, który pełni funkcję dyrektora ds. marketingu.

Co to jest Gala Games?

Misją Gala Games jest stać się największym ekosystemem gier w sektorze aktywów cyfrowych i zmiażdżyć jego scentralizowaną konkurencję. W przeciwieństwie do innych projektów krypto, Gala Games nie otrzymała żadnego finansowania VC, nie było też ICO dla tokena GALA.

Gala Games otrzymała początkowe finansowanie od swoich założycieli i obecnie zarabia na sprzedaży NFT dla swoich obecnych i nadchodzących gier blockchain. Wszystkie tokeny NFT związane z tym projektem funkcjonują na Ethereum, aczkolwiek już niebawem mają znaleźć dla siebie nowe miejsce na sidechainie GALA.

Jedyną grą Gala, która jest obecnie dostępna w wersji alfa, jest Townstar, produkcja podobna do Farmville. Townstar ma swój własny token TOWN, którego można użyć do zakupu NFT w sklepie Gala Games NFT lub w dedykowanym marketplace GALA. Inną, dostępną w wersji beta produkcją dostępną na Gala Games, jest Spider Tanks. Wśród innych gier, które są póki co w fazie developmentu, wymienić wypada podobną do Sims grę Legacy, Last Expedition – FPS podobny do Dead Space, jak również Echoes of Empires czy Fortified. Wśród projektów, które zostały niedawno dodane na platformę, na uwagę zasługują The Walking Dead Empires oraz Mirandus.

Według danych, które zoastały opublikowane na oficjalnej stronie interenetowej Gala Games, aktywne na platformie gry mają ponad 1,3 miliona aktywnych użytkowników miesięcznie. Co ciekawe, Gala chwali się również sprzedażą około 26 000 NFT, z czego najdroższy z tokenów miał znaleźć właściciela za – bagatela – trzy miliony dolarów.

gala games
źródło: link

Może dziwić fakt, że trudno o dostęp do jakiegokolwiek narzędzia, dzięki któremu można by śledzić rzeczywistą aktywność graczy. Wiodące serwisy agregujące dane odnośnie zdecentralizowanych aplikacji i NFT nie prezentują również wolumenów NFT Gala Games. Może to mieć coś wspólnego z faktem, że większość aktywności na Gala Games jest najwyraźniej obsługiwana przez oddzielny zestaw węzłów GALA.

Jak działa Gala Games?

Chociaż nie jest do końca jasne, co obecnie robią węzły GALA, w przyszłości będą one zasilać łańcuch boczny łańcucha GALA. Dokumentacja dotycząca łańcucha bocznego łańcucha GALA nie została jeszcze wydana, więc nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów na temat liczby transakcji na sekundę i tym podobnych danych. Wiadomo natomiast, że sieć GALA będzie zawierać 50 000 węzłów GALA, co według Jasona Brinka wystarczy do skalowania do 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

Obecnie istnieje około 23 000 węzłów, które są również znane jako węzły założycielskie (Founder’s Nodes). Takich węzłów będzie maksymalnie 50 000. Aby hostować taki węzeł, trzeba ponieść koszt licencji w wysokości kilkudziesięciu tysięcy dolarów

Co dostajemy w zamian? Operator węzła zarabia GALA wraz z NFT i tokenami z obecnych i przyszłych gier Gala Games, a także szereg innych, nie ogłoszonych jeszcze korzyści i nagród.

Węzły założycielskie zarządzają ekosystemem Gala Games głównie poprzez głosowanie odnośnie tego, które nowe gry powinny zostać do niego dodane. Aby zdobywać nagrody, węzły założycielskie muszą pozostawać online przez co najmniej sześć godzin dziennie. Oczywiście, im dłużej pozostają online, tym zdobywają ich więcej.

Łańcuch boczny łańcucha GALA ma wprowadzić dwa dodatkowe rodzaje węzłów. Mają to być węzły płatne, które będą obsługiwać infrastrukturę dla określonych gier, oraz darmowe, które będą w stanie zapewnić wsparcie dla węzłów założycielskich lub płatnych w zamian za część generowanych przez nie nagród.

Co nadzwyczaj interesujące, sidechain GALA będzie miał w rzeczywistości aż trzy mechanizmy konsensusu. Węzły założycielskie będą działać w oparciu o proof of work, płatne – proof of stake, a bezpłatne węzły – proof of storage.

Co więcej, łańcuch GALA automatycznie dostosuje nagrody w tokenach w zależności od tego, czego ekosystem wymaga w danej chwili: aby dać więcej tokenów węzłowi założycielskiemu (jeśli potrzebuje on większej mocy obliczeniowej), dać więcej płatnym węzłom (jeśli potrzebuje zwiększyć poziom bezpieczeństwa) lub dać więcej tokenów darmowym węzłom (jeśli potrzebuje więcej miejsca do przechowywania). Brzmi to niesamowicie podobnie do mechaniki zastosowanej w ThorChain.

Tokenomika GALA 

Jeśli chodzi o tokenomikę, GALA jest tokenem ERC20 na blockchainie Ethereum. Funkcjonuje również jako token w standardzie BEP20 na Binance Smart Chain.

GALA jest wykorzystywana obecnie do płacenia za NFT Gala Games oraz zakupu wspomnianej wyżej licencji węzła założycielskiego. W przyszłości GALA znajdzie prawdopodobnie zastosowanie jako środek wnoszenia opłat transakcyjnych w sieci GALA.

GALA ma całkowitą podaż wynoszącą około 50 miliardów, co sprawia, że ​​nie jest jasne, czy token ma maksymalną podaż, czy też nie. Pierwsze tokeny GALA wybito w lipcu 2020 roku. W pierwszym roku funkcjonowania projektu wybito 25 miliardów tokenów.

Każdego lipca, liczba wybijanych GALA jest zmniejszana o połowę. Oznacza to, że ​​między lipcem 2021 a lipcem 2022 wymintowanych zostanie 12,5 miliardów GALA, między lipcem 2022 a lipcem 2023 6,25 miliardów GALA i tak dalej.

50% nowo wybitej podaży GALA trafia na razie do węzłów założycielskich. W przyszłości dystrybucja tokenów zostanie zapewne rozdzielona między węzły płatne i węzły darmowe, o których wspomniano wcześniej.

Pozostałe 50% nowo wybitych GALA idzie na rzecz konserwatorium Gala Games, które wydaje się być rodzajem skarbca społeczności, który służy do wspierania rozwoju nowych gier w ekosystemie. Aby dostać się do tego skarbca i odebrać należne sobie nagrody w GALA, węzeł założycielski musi ponieść opłatę za gaz (w ETH).

Etherscan pokazuje aktualnie maksymalną podaż GALA na poziomie 36,4 miliarda. Wydaje się, że nie pasuje to do harmonogramu emisji opisanego przez samo Gala Games. Co więcej, maksymalny wymiar podaży GALA jest znacząco różny na CoinMarketCap i CoinGecko.

Cena GALA

Od lata 2020 roku cena GALA wzrosła ponad 500-krotnie. Większość z tych wzrostów miała jednak miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pierwsza pompa – na fali doniesień o listingu GALA przez Binance – odbyła się we wrześniu. Z drugą pompą mieliśmy do czynienia w listopadzie. Tym razem cena rosła w tle oczekiwań, ze token zacznie być notowany na wirtualnym parkiecie Coinbase.

cena gala
źródło: link

Trzecia fala wzrostu ceny GALA miała miejsce na kanwie zapowiedzi podanych do publicznej wiadomości podczas konferencji Galaverse w Las Vegas. Jedną z największych, zaprezentowanych wówczas rewelacji była ta odnosząca się do utworzenia wartego 100 milionów dolarów funduszu gier metaverse.

Zakładając, że wskazania odnośnie aktualnej kapitalizacji rynkowej GALA są prawidłowe, nadal ma ona duże pole do wzrostu w porównaniu z innymi tokenami w swojej niszy. Liderem w tym względzie pozostaje rzecz jasna Axie Infinity.

Wydaje się, że wybijane co tydzień tokeny – nagrody dla węzłów założycielskich – zostaną w krórymś momencie wystawione na sprzedaż. Marcowa prezentacja Erica Schiermeyera ujawniła również, że 2 miliardy GALA przeznaczono na fundusz Gala Game, co prawdopodobnie zwiększa presję na sprzedaż.

Tymczasem jedyne, co napędza popyt na GALA, to NFT na rynku Gala Games, którego wolumenu obrotu nie można oszacować, oraz licencja węzła założycielskiego, która dla większości ludzi jest zbyt droga.

Plany na przyszłość

Podobnie jak w przypadku innych projektów, długoterminowy potencjał GALA może ostatecznie zależeć od stopnia realizacji założeń poszczególnych etapów założonego przez Gala Games planu działania. Najbliższym kamieniem milowym na mapie drogowej projektu jest „mapa węzłów” (node map).

Co ciekawe, w ramach node map Gala Games prawdopodobnie zrezygnuje z ról płatnych i bezpłatnych węzłów. Zamiast tego wprowadzi specific nodes:

„Potencjalne nagrody dla tych węzłów będą ograniczone do konkretnej gry, z której pochodzą, nigdy nie otrzymają one GALA, jak również tych samych korzyści i przywilejów dedykowanych węzłom założycielskim.”

Dodatkowe kamienie milowe dla Gala Games można znaleźć w wywiadach z założycielami, a najważniejszym z nich jest prawdopodobnie premiera Mirandus, która ma nastąpić pod koniec przyszłego roku.

Gala Games wydaje się również mieć pewne plany związane z partnerstwem z Polygon i Flare Network. W ramach partnerstwa z Polygon powstanie nowa gra. Gala Games wykorzysta również wiodącą warstwę 2 Ethereum, aby zaoszczędzić na opłatach za gaz.

Uwagi końcowe

Jeśli chodzi o obawy związane z Gala Games, prawie wszystkie dotyczą komunikacji i transparentności. Projekt nie ma tak naprawdę żadnej dokumentacji. Większość ważnych informacji o Gala Games znajduje się tylko na stronie pomocy.

Strona wsparcia Gala Games jest niezbyt przyjazna dla użytkownika, niezbyt szczegółowa. W miejscach, gdzie informacji jest dużo, jest natomiast tak szczegółowa, że ​​trudno ją zrozumieć, szczególnie jeśli chodzi o obliczanie wymiaru nagród za hostowanie węzła.

Co równie istotne, wymagania dotyczące hostowania oprogramowania węzła GALA są zaskakująco niskie, z pewnością zbyt niskie, aby hostować infrastrukturę gier o tak dużej mocy.

Niepokojące jest również to, że oprogramowanie używane do uruchamiania węzła załozycielskiego jest własnością i jest obsługiwane przez firmę stojącą za Gala Games. Nie stanowiłoby to problemu, gdyby nie to, że „GALA może zawiesić lub odciąć dostęp użytkownika i możliwość korzystania z usług platformy natychmiast i bez uprzedzenia, jeśli z jakiegokolwiek powodu GALA określi według własnego uznania, że użytkownik narusza którykolwiek z powyższych warunków licencji.”

***

Tekst stanowi adaptację filmu autorstwa Coin Bureau zatytułowanego GALA Games: NEXT BEST Gaming Token?? Deep Dive!

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze