Król zdecentralizowanych stablecoinów: Terra USD (UST)

7 245

W porównaniu z najpopularniejszymi stablecoinami (USDT, USDC), na których temat regularnie pojawiają się jakieś informacje, TerraUSD (UST) można określić jako projekt, który nie pcha się na pierwsze strony portali informacyjnych.

Nie oznacza to jednak, że UST nie ma się czym pochwalić. W końcu kapitalizacja rynkowa tego zdecentralizowanego stablecoina w ciągu zaledwie jednego roku wzrosła do ponad 9 miliardów. Dla porównania: jeszcze w grudniu ubiegłego roku wynosiła niewiele ponad 154 miliony dolarów.

Terra USD (UST) wyprzedza DAI

Tym samym UST znajduje się obecnie na czwartym miejscu stablecoinów o największej kapitalizacji rynkowej według CoinGecko. Pierwsza piątka prezentuje się następująco:

  1. Tether (USDT) – 77 640 910 440 USD
  2. USD Coin (USDC) – 42 442 294 463 USD
  3. Binance USD (BUSD) – 14 612 832 890 USD
  4. Terra USD (UST) – 9 259 368 230 USD
  5. Dai (DAI) – 9 005 746 193

Jak widać, UST wyprzedził nawet DAI, który przez długi czas był najpopularniejszym zdecentralizowanym stablecoinem. Terra USD to zarazem jedyny stablecoin w tym zestawieniu, który działa wyłącznie na blockchainie Terra.

Warto zwrócić uwagę na stale rosnące zainteresowanie tym stablecoinem i to pomimo tego, że do tej pory UST nie jest dostępny na popularnych giełdach (Binance, FTX). Jego największą zaletą (przynajmniej według zwolenników tego stablecoina) jest to, że w przeciwieństwie do USDT lub USDC, jego kurs nie jest powiązany z dolarami, które firma odpowiedzialna za dany projekt przechowuje na swoim koncie bankowym.

Jak działa Terra USD?

W przypadku Terra USD za utrzymanie kursu jak najbardziej zbliżonego do 1 USD odpowiada algorytm. Jeżeli więc cena 1 UST będzie niższa niż 1 USD, to algorytm automatycznie zmniejszy podaż monety. W sytuacji, gdy kurs UST będzie za wysoki, dojdzie do zwiększenia podaży, co wpłynie na obniżenie ceny.

Jeżeli zastanawiasz się, czy stablecoin UST to doby wybór, sprawdź nasze zestawienie obejmujące TOP 5 stablecoinów | Który najlepszy?

Co sądzisz o zdecentralizowanych stablecoinach? Czy przechowujesz w nich swoje środki?

Komentarze