SEC odrzuciła dwa wnioski o spot ETF na bitcoinie

4 316

Inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych czekają na bitcoinowy ETF (spot) już dekadę. Wszystko wskazuje na to, że 2021 rok nie przyniesie już w tym względzie żadnych istotnych zmian.

Dobiegający końca rok okazał się bardzo dobry zarówno dla bitcoina, jak i całego rynku aktywów cyfrowych. W Stanach wystartowały dwa futures ETF na BTC. Kilka dni, które pozostały do końca 2021 r. nie daje jednak amerykańskim inwestorom nadziei, aby w kwestii ETF w wersji spot cokolwiek mogło się zmienić…

SEC nie ma nastroju na spot ETF na bitcoinie

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odrzuciła kolejne dwie propozycje ETF spot na BTC. Zgodnie z treścią oficjalnego komunikatu wydanego w tej sprawie, SEC odrzuciła wnioski złożone przez Valkyrie Bitcoin Fund i Kryptoin Bitcoin ETF Trust.

W uzasadnieniu swojej decyzji regulator powołał się na podobne obawy dotyczące manipulacji na rynku. SEC stwierdziła, że te dwie propozycje nie spełniały standardów mających na celu zapobieganie oszukańczym i manipulacyjnym praktykom, a także ochronę uczestników rynku i interesu publicznego.

Dwoma podmiotami, które złożyły wniosek o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących notowania i handlu dwoma funduszami ETF, były NYSE Arca i Cboe BZX Exchange. SEC zwróciła jednak uwagę, że „nie spełniły one obowiązku wynikającego z Ustawy o giełdach, jak i Regulaminu Komisji, aby wykazać, że ich propozycja jest zgodna z wymogami art. 6(b)(5) Ustawy o giełdach”.

Amerykański organ regulacyjny rozpoczął formalny przegląd wniosku dotyczącego funduszu Kryptoin już w kwietniu tego roku. To nie pierwszy raz, kiedy wniosek firmy z Delaware został odrzucony. W 2019 roku Kryptoin również nie udało się uzyskać zielonego sygnału od organów regulacyjnych.

Uruchomienie pierwszego bitcoinowego ETF-a opartego na cenie spot pozostaje w stanie zawieszenia dla wielu dostawców funduszy inwestycyjnych w całym kraju. Tak czy inaczej, decyzje SEC w tej sprawie nie powinny zaskakiwać, jako że przewodniczący Gary Gensler bardzo jasno określił preferencje SEC.

BITO nie oczarowuje inwestorów

Warto przypomnieć, że komisja zatwierdziła w końcu BITO – ProShares Bitcoin Strategy ETF. Jednak po pierwszych dwóch miesiącach działania ETF blednie w porównaniu z ceną spot instrumentu bazowego.

Oparty na kontraktach terminowych na bitcoiny ETF ProShares został wprowadzony na giełdę nowojorską (NYSE) 19 października z ceną otwarcia 40,88 USD. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, cena BITO utrzymywała się na poziomie 32,34 USD.

Przeczytaj również:

Komentarze