Gorączka ETF na ETH w nowej formule | Lista oczekujących na zgodę SEC sięgnęła już 23 wniosków

Już 23 spółki złożyły w tym roku wnioski do SEC w sprawie zatwierdzenia nowej formy ETF opartej o rynki futures ethereum. Jako ostatnie, do grona oczekujących na zgodę Komisji dołączyły VanEck i ProShares.

„Futures” ETF???

Jak zapewne pamiętacie, przewodniczący SEC Gary Gensler zasugerował niedawno, że byłby bardziej otwarty na akceptowanie ETF opartych na kontraktach futures na kryptowaluty, a nie w drodze bezpośredniej na nie ekspozycji. Stworzyło to nową nadzieję na uruchomienie instrumentów tego rodzaju w USA po latach obniżonego sentymentu spowodowanego przez falę odrzuceń ETF-owych wniosków przez Komisję.

Generalnie rzecz biorąc, zmiana podejścia SEC polega na tym, że fundusz nie inwestowałby bezpośrednio w kryptowalutę, ale zapewniałby ekspozycję poprzez kontrakty terminowe, połączone instrumenty inwestycyjne i inne produkty giełdowe funkcjonujące na jej rynku.

Jeżeli nie wiesz, czym w ogóle jest ETF jako instrument inwestycyjny, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł:

Wnioski o zatwierdzenie ETF na ETHw nowej formule złożyły już 23 spółki

VanEck i ProShares to firmy, które jako ostatnie (jak do tej pory) ujawniły plany dotyczące uruchomienia produktów instytucjonalnych skupionych na Ethereum. Zgodnie z treścią dokumentów złożonych 18 sierpnia w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, VanEck stara się uruchomić „Ethereum Strategy ETF”, podczas gdy ProShares określił swój produkt mianem „Ether Strategy ETF”.

Obydwa fundusze ETF mają na celu zapewnienie ekspozycji na ethereum poprzez inwestowanie w kontrakty futures na ETH, oprócz połączonych instrumentów inwestycyjnych i innych produktów giełdowych, które mają ekspozycję na ETH. Zgodnie z treścią dokumentów fundusze nie będą kupować ethereum bezpośrednio.

Kiedy kryptowalutowe ETF-y ujrzą światło dzienne w USA?

Zarówno VanEck jak i ProShares złożyły już wnioski o Bitcoin ETF, jednak SEC wciąż się ociąga i nie zatwierdziła jeszcze żadnego z nich.

W rozmowie z Blockworks, szef ETF Store, Nate Geraci, powiedział: „Biorąc pod uwagę najnowsze wiadomości od SEC… wydaje się bardzo prawdopodobne, że ETF futures na Bitcoina zostanie zatwierdzony przed produktem futures na Ether”, po czym dodał:

„Nie jest nierozsądne sądzić, że ETF futures na bitcoiny może zostać zatwierdzony przed końcem roku”.

ProShares jest oddziałem ProFunds Group, która zarządza różnymi funduszami inwestycyjnymi. Łączna wartość aktywów przez nich zarządzanych kształtuje się na poziomie około 50 miliardów dolarów, podczas gdy VanEck może pochwalić się AUM (Assets Under Management) wynoszącym około 65 miliardów dolarów.

VanEck złożył wniosek o Ethereum ETF 7 maja, a kilka tygodni później, 28 maja, wniosek do SEC o podobny fundusz złożyło Wisdom Tree. W czerwcu Grupa ProFunds złożyła do SEC dokumenty w sprawie o „ProShares S&P Kensho Global Crypto & Blockchain ETF” .

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze