VanEck stosuje nowe podejście odnośnie ETF

Mówi się, że jednym z kluczowych katalizatorów bitcoina mogą w tym roku okazać się (w końcu) bitcoinowe ETF-y. Znany z nieustających prób w zakresie wnioskowania o zgodę na utworzenie funduszu takiego typu, VanEck, postanowił ugryźć temat z nieco innej strony… Czy nowe zgłoszenie zostanie zatwierdzone jeszcze w tym roku?

Nowa optyka w tej kwestii pojawiła się po tym, jak przewodniczący SEC Gary Gensler zasugerował, że byłby bardziej otwarty na akceptowanie ETF opartych na kontraktach futures na kryptowaluty, a nie w drodze bezpośredniej ekspozycji.

Nie bezpośrednio, lecz poprzez futures

Zarządzający aktywami VanEck ubiega się o fundusz giełdowy Bitcoin Strategy po bezskutecznych – jak dotąd – próbach uruchomienia podobnego funduszu.

Według amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd lub SEC, VanEck złożył 9 sierpnia prospekt emisyjny funduszu giełdowego Bitcoin Strategy (ETF). W przeciwieństwie do założeń wielu rozpatrywanych w tej chwili wniosków, proponowany fundusz nie inwestowałby bezpośrednio w BTC, ale zapewniałby ekspozycję poprzez kontrakty terminowe Bitcoin, połączone instrumenty inwestycyjne i inne produkty giełdowe.

Przedstawiciele VanEck powiedzieli, że Bitcoin Strategy ETF pozwoli na ekspozycję poprzez kryptowalutowe ETF-y notowane i będące w obrocie w Kanadzie – rzekomo w tym te z Purpose Investments i Evolve Funds Group. Inwestycji dokona spółka zależna zarządzającego aktywami z siedzibą na Kajmanach.

Chociaż VanEck złożył podobny prospekt dotyczący ETF strategii Bitcoin w 2017 roku, przewodniczący SEC, Gary Gensler, niedawno zasugerował, że będzie bardziej otwarty na akceptowanie ETF opartych na kontraktach futures na kryptowaluty niż poprzez bezpośrednią ekspozycję. Niektóre firmy również złożyły wnioski w tym duchu. Nie dalej jak 5 sierpnia, plany uruchomienia ETF bez bezpośredniej ekspozycji na BTC ogłosiła firma inwestycyjna Invesco.

SEC nie zatwierdziła jak dotąd żadnego wniosku o bitcoinowy ETF w Stanach Zjednoczonych. Jednak VanEck, Valkyrie Digital Assets, Fidelity Investments i inne złożyły własne propozycje dotyczące kryptowalutowych funduszy ETF. W przeszłości komisja wydłużała okres rozpatrywania wniosków lub otwierała sprawę na publiczne komentarze, aby uniknąć podjęcia jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze