Koniec marzeń o Bitcoin ETF? | VanEck/ SolidX wycofuje wniosek

Dokładnie na miesiąc przed ostateczną decyzją w sprawie funduszu ETF na Bitcoin, VanEck / SolidX zmienia swoje stanowisko w tej sprawie.

Nowojorski gigant inwestycyjny, nie czekając na decyzję amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd [SEC], wycofał wniosek odnośnie ETF.

VanEck i SolidX, wraz z Chicago Board of Options Exchange [CBOE] BZX, złożyli wniosek o uruchomienie Bitcoin ETF w styczniu 2019 r. W okresie od stycznia do września 2019 r. SEC odmówiła i odkładała decyzję wielokrotnie, a ostateczna decyzja o zatwierdzeniu lub odrzuceniu zaplanowana była na 18 października. To już drugi przypadek, gdy strony wycofują swoją aplikację Bitcoin ETF.

Jaki to będzie miało wpływ na rynek?

Bitcoin ETF miał być katalizatorem inwestycji detalicznych w króla kryptowalut. Zielone światło SEC dla publicznie notowanego produktu Bitcoin miało być pozytywnym znakiem dla całej branży.

Niektórzy twierdzą, że ETF Bitcoin pobudziłby inwestycje na Wall Street bez poparcia dla innych celów Bitcoin, takich jak store of value. Mati Greenspan, starszy analityk rynku w eToro, w wywiadzie na początku tego roku podsumował tę kwestię, mówiąc:

Pomysł SEC zatwierdzający Bitcoin ETF zasadniczo mówi, że rząd zatwierdzi coś, co zrobiły banki. Nie sądzę, żeby Bitcoin bardzo się tym przejmował.

źródło: tutaj

Co teraz z Bitcoin ETF?

Po zniknięciu VanEck / SolidX pozostały tylko dwie propozycje w ramach ETF Bitcoin. 13 października SEC podejmie ostateczną decyzję w sprawie wniosku złożonego przez Bitwise Asset Management. Wstępny termin decyzji dla funduszu ETF Wilshire Phoenix, który SEC może opóźnić, zaplanowany jest jeszcze na ten miesiąc.

Produkty inwestycyjne Bitcoin stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Projekt aktywów cyfrowych Bakkt Intercontinental Exchange [ICE] będzie uruchomiony pod koniec tego tygodnia. Fizycznie rozliczane kontrakty Bitcoin Futures miały, zdaniem ekspertów, spowodować ogromny ruch cenowy na rynku bitcoina. Tymczasem, w ramach Limited ETF Bitcoin nie zebrano zbyt dużej wartości wpłat.

VanEck komentuje

Gabor Gurbacs, dyrektor ds. Strategii aktywów cyfrowych w VanEck, powiedział:

Zależy nam na wspieraniu Bitcoina i opartych na nim innowacji finansowych.. Wprowadzenie na rynek fizycznej, płynnej i ubezpieczonej ETF pozostaje najwyższym priorytetem. Nadal ściśle współpracujemy z organami regulacyjnymi i uczestnikami rynku, aby każdego dnia być o krok bliżej.

Po decyzji o wycofaniu wniosku na ETF oczekiwano zdecydowanej reakcji kursu króla kryptowalut, aczkolwiek do takiej nie doszło. Bitcoin rozpoczął tydzień nieco powyżej 10 300 $. Po tym, jak pojawiły się informacje o wycofaniu wniosku, cena spadła o 100 $.

Co sądzicie na temat wycofania wniosku o ETF Bitcoin przez VanEck/ SolidX? Zapraszamy do komentowania.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze