Bitcoin: CBOE ponownie złożyło wniosek o utworzenie funduszy ETF

źródło: pixabay.com
1 116

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o wycofaniu najważniejszego wniosku dot. utworzenia funduszy ETF na kryptowalucie Bitcoin. Instytucja CBOE wraz z przedsiębiorstwem VanEck ponownie przesłała wniosek do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Według dyrektora ds. strategii cyfrowej w VanEck, złożenie wniosku nastąpiło 30 stycznia br. Warto przypomnieć, iż CBOE złożyło poprzedni wniosek w czerwcu 2018 roku.

CBOE ubiegało się wcześniej o zgodę amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), aby zaakceptować ETF VanEck SolidX Trust. Niestety, instytucja CBOE wycofała wniosek 23 stycznia po tym, jak przedłużające się przestoje w rządzie USA uczyniły ją praktycznie pewnym, że SEC nie zdoła pozytywnie ocenić wniosku przed końcem lutego – ostatecznym terminem składania aplikacji.

„Zgodnie z Oświadczeniem o rejestracji, każda Akcja będzie stanowić ułamkowe niepodzielone, korzystne udziały w aktywach netto Powiernictwa. Aktywa będą składać się z bitcoinów posiadanych przez Powiernika przy użyciu bezpiecznego procesu opisanego w „Bitcoin Security and Storage for the Trust”. – czytamy w najnowszym wniosku CBOE

Poniżej zamieszczamy część wniosku złożonego przez CBOE.

ETF Bitcoin
źródło: http://cdn.cboe.com/resources/regulation/rule_filings/pending/2019/SR-CboeBZX-2019-004.pdf

Fundusze ETF na Bitcoinie – niekończąca się walka

Fundusz Exchange-traded fund (ETF) to fundusz inwestycyjny specjalizujący się w określonym rynku, zwykle odzwierciedlającym indeksy giełdowe, tj. ETFDAX czy S&P 500. ETF pozwala inwestorom na bezpośredni wpływ na konkretny indeks, bez potrzeby kupowania aktywów. Entuzjaści i aktywiści kryptowalut od lat starają się o zatwierdzenie kryptowalutowych ETF-ów przez SEC. VanEck wyrażało szczególny optymizm, że ich propozycja ETF-ów będzie pierwszą, która uzyska aprobatę SEC. Wówczas, Komisja umożliwiłaby inwestorom detalicznym na szeroki dostęp do kryptowaluty Bitcoin, lecz tylko za pośrednictwem produktów podlegających regulacjom SEC.

Komisja wielokrotnie przesuwała termin swojej decyzji odnośnie bitcoinowych ETF-ów. Działo się to przez tzw. rozszerzanie procesu egzaminacyjnego. Pierwsze odejście od terminu nastąpiło w sierpniu 2018 roku, a następnie wszczynając formalne postępowanie w celu ustalenia zatwierdzenia w grudniu 2019 roku. Po raz trzeci (i mamy nadzieję, że ostatni) Komisja przesunęła termin na 27 lutego 2019 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy mogli być swiadkami pierwszej decyzji odnośnie bitcoinowych funduszy Exchange-traded fund (ETF).

Co sądzicie o ETF-ach na Bitcoinie i działaniach SEC? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze