Bitcoin: CBOE wycofuje najważniejszy wniosek ws. utworzenia funduszy ETF

źródło: pixabay.com

We środę 23 stycznia br., Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała dokument opisujący wycofanie aplikacji ws. bitcoinowych funduszy ETF VanEck SolidX. Dokument autorstwa zastępcy sekretarza SEC ujawnił, iż instytucja Cboe BZX Exchange wycofała proponowaną zmianę zasad do handlu akcjami wydanymi przez Vaneck Solidx Bitcoin Trust. Aplikacja została pierwotnie złożona przez Cboe we współpracy z firmą zarządzającą środkami pieniężnymi VanEck i blockchainową firmą SolidX w czerwcu 2018 roku. Ostateczna decyzja ws. funduszu Bitcoin ETF Vaneck SolidX miała zostać podjęta przez SEC 27 lutego 2019 roku.

CBOE złożyło omawiany wniosek do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w czerwcu 2018 roku. CBOE proponowało zmianę prawną, aby wprowadzić exchange traded-fund (ETF) na kryptowalucie Bitcoin. Fundusz ten byłby wspierany przez firmy VanEck i SolidX. CBOE nie podało jeszcze powodu, ale wycofanie aplikacji oznacza, że ​​spodziewali się odmowy. Może to prowadzić do konkluzji, iż wcale nie oczekiwali pozytywnej odpowiedzi. Termin wydania decyzji przez SEC miał upłynąć 27 lutego br. Jeśli do tego czasu nie zostałaby podjęta żadna decyzja, legalność bitcoinowych ETF-ów zostałaby automatycznie zatwierdzona.

„Proponowana zmiana zasad została opublikowana w celu uzyskania komentarza w Federal Registeron, 2 lipca 2018 r. i 7 sierpnia 2018 r. Zgodnie z § 19 (b) (2) ustawy, 4 Komisja wyznaczyła dłuższy okres na zatwierdzenie proponowanej zmiany zasad, bądź jej odrzucenie.” – czytamy w oświadczeniu SEC

Przesunięcia decyzji SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) kilkukrotnie przesuwała termin decyzji dot. utworzenia Bitcoin ETF. Decyzja SEC dotyczyła akceptacji, bądź odrzucenia wniosków SolidX  i VanEck, które dotyczyły uruchomienia funduszów ETF na Bitcoinie. Po serii odroczeń decyzji, instytucja miała ją podjąć w grudniu br. Fundusze te posiadają ogromny potencjał inwestycyjny, głównie z racji, iż zachęcą firmy instytucjonalne do dużych inwestycji w te fundusze. Jednakże, działania te nie posiadają samych superlatyw, a nawet kilka znaczących problemów, które mogą uśpić idealistów wizji Bitcoina. Zainicjowanie funduszy ETF na Bitcoinie może zmienić aktualny stan kryptowaluty. Ponadto scenariusze o ponownym złapaniu ATH z grudnia 2017 roku mogą się nie spełnić, kiedy BTC trafi w ręce znaczących firm instytucjonalnych.

Bitcoin ETF
źródło: pexels.com

Wnioski ETF braci Winklevoss

Pierwsze wnioski oraz rozpoczęcie nacisku na Komisję zaczęło się cztery lata temu od propozycji Camerona i Tylera Winklevoss. Niestety, ich wnioski ETF zostały odrzucone dwukrotnie, co prowadzić mogło do konkluzji, iż SEC nie popiera utworzenia ETF-ów na Bitcoinie. SEC odrzucił drugą aplikację braci Winklevoss w lipcu ubiegłego roku. Organ nadzoru finansowego przytoczył obawy dotyczące ochrony inwestorów, oszustw i manipulacji Bitcoinami. Podkreślono, że duża część transakcji odbywa się na nieregulowanych rynkach offshore. Komisja dodała, że odrzucenie wniosku nie opiera się na ocenie, czy technologia stojąca za cyfrowym złotem lub blockchainem ma wartość innowacyjną lub inwestycyjną. Agencja wskazała jednak, że jej misją jest zapobieganie nieuczciwym manipulacjom i praktykom oraz ochrona inwestorów.

Co sądzicie o wycofaniu wniosku przez CBOE? Czy odbije się to na rynku kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx