Bitcoin jako store of value | Czy Bitcoin przechowuje wartość jak złoto?

3 235

Nawet 60 procent bitcoinów nie zostało ruszonych z portfeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To oczywiście może oznaczać bardzo wiele. Możemy zastanawiać się jednak, na ile Bitcoin staje się, jak to się ładnie określa w branży, „store od value”.

Wielu członków kryptowalutowej społeczności od dawna mówi, że Bitcoin służy również do przechowywania wartości, zastępując złoto. Jednym z nich jest słynny guru inwestycyjny Mike Novogratz:

Ostatni tweet @Rythmtrader potwierdza, że rzeczywiście tak się dzieje:

Bitcoin jako środek do przechowywania wartości

Informacja, że użytkownicy hodlowali 60 procent wszystkich BTC w ciągu ostatniego roku, może być sygnałem rosnącego zainteresowania Bitcoinem jako aktywem, które uczyni inwestycje bezpiecznymi i zapewni wysokie zyski.

Wielu obserwatorów popiera ten punkt widzenia, a niektórzy nawet uważają, że BTC praktycznie przekroczył już pod tym względem złoto. To właśnie złoto zostało uznane za bezpieczną przystań dla inwestycji już od wielu, wielu wieków.

Coraz więcej młodych inwestorów stawia na bitcoin

Szef ETF Store Nik Geraci stwierdził, że większość inwestorów nowego pokolenia, zwłaszcza w Korei Południowej, obecnie masowo kupuje bitcoin. Wiele instytucji finansowych dokłada wszelkich starań, aby zachować równowagę w rezerwach, wykorzystując złoto i kryptowaluty. Zmniejsza się w tym zakresie udział metali szlachetnych a zwiększają się inwestycje w BTC.

Ponadto, pojawiają się informacje, że nawet 90 procent millenialsów, zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii, woli inwestować w bitcoin niż w złoto lub tradycyjne papiery wartościowe.

Należy jednak pamiętać, że część tych 60 procent bitcoinów, które pozostały nieruszone przez rok, odnosi się także do strat kluczy prywatnych właścicieli i niemożności ich przywrócenia.

Przechowywanie wartości czy sygnał postępującej adopcji?

Opinie na ten temat są podzielone. Mike Novogratz twierdzi, że Bitcoin będzie używany głównie jako magazyn wartości zastępując złoto i dolara.

Inni, w tym miliarder Tim Draper, uważają, że za pięć czy dziesięć lat ci, którzy spróbują zapłacić tradycyjnymi walutami zostaną po prostu wyśmiani. Mówią, że bitcoin będzie wykorzystywany jako środek płatności, tak jak chciał tego Satoshi Nakamoto.

Suma summarum wydaje się, że połączenie tych dwóch koncepcji w jedną musi nastąpić, aby można było oczekiwać, że cena bitcoina poleci na przysłowiowy księżyc.

Zmienna natura bitcoina jest często powodem dla którego wielu próbuje kwestionować bitcoina jako store of value. Ten problem dość jasno omówił Andreas Antonopoulos:

Rozważania analityczne

Żeby nie być gołosłownym przyjrzyjmy się sprawie z analitycznego i statystycznego punktu widzenia. Dotarliśmy do analizy, która w oczywisty sposób wskazuje, że bitcoin posiada przesłanki do posługiwania się nim w celu przechowywania wartości:

bitcoin store of value
źródło: tutaj

Postrzeganie bitcoina w ten sposób jest zniekształcone właśnie przez podatność na silne spekulacje. Na rynku bitcoina dochodzi do formowania się i pękania baniek cenowych, jednakże jeden aspekt pozostaje w tym wymiarze niezmienny.

Krzywa paraboliczna wyceny bitcoina jest, pomimo dość szeroko rozłożonej siatki lokalnych dołków i szczytów, względnie stabilna. Jak do tej pory widoczna jest w tym wymiarze spora spójność, gdyż cena powraca, aby znaleźć wsparcie na pożądanym poziomie. Autor analizy nazywa ten efekt „Store of Value Curve”.

Autor opracowania uważa również, że większości traderów brakuje szerszej perpektywy. Podstawy teorii bitcoina jako magazynu wartości są lepiej widoczne, gdy patrzy się na roczne świece, które wykazują olbrzymi wzrost. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dołki w skali rocznej, które reprezentują cechy bezpieczeństwa i ochrony zasobu wartości w czasie.

W związku z nadchodzącym halvingiem…

W jednym z naszych wcześniejszych artykułów informowaliśmy Was o znaczeniu, jakie może przynieść bitcoinowi halving w 2020 roku:

Prawie rok przed każdym dotychczasowym halvingiem zaczynał się kształtować trend wzrostowy. Zgodnie z tym wykresem, połowa 2019 r. będzie punktem wyjścia dla kolejnego zwyżkowego cyklu, gdy rynek zbliża się do długo oczekiwanego halvingu 2020 r.


Należy pamiętać, że halving w sieci Bitcoin jest przydatny nie tylko przy kontroli inflacji. Ta metoda sprzyja również trwałym wzrostom wartości kryptowaluty poprzez zachęcanie górników do pozostawania w sieci przez dłuższy okres czasu. Pomimo faktu, że 83% całkowitej podaży bitcoina zostało już wydobyte, ostatni bitcoin ma zostać wydobyty dopiero w 2140 roku!

Czy Waszym zdaniem bitcoin będzie w przyszłości używany w celu przechowywania wartości? Zapraszam do komentowania!

Komentarze