Odrzucono wniosek o spot ETF na Bitcoinie

4 898

Według SEC w obecnej sytuacji zatwierdzenie wniosku o utworzenie spot Bitcoin ETF nie miałoby na celu ochrony inwestorów ani interesu publicznego.

Tym samym Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odrzuciła wniosek o fundusz VanEck’s spot Bitcoin ETF.

Kurs Bitcoina zareagował na decyzję SEC

Firma VanEck złożyła wniosek o ETF prawie rok temu, jednak SEC przez długi czas zwlekał z wydaniem decyzji. W marcu tego roku informowaliśmy, że SEC przekazuje propozycję VanEck Bitcoin ETF do konsultacji, ale ostatecznie wydał negatywną decyzję.

Wpłynęło to na kurs najpopularniejszej kryptowaluty, który na chwilę spadł do 62 353 USD. Szybko jednak odbił i w chwili pisania artykułu BTC kosztuje 64 328 dolary.

Dlaczego SEC nie chce zaakceptować spot Bitcoin ETF?

Dzisiejszą decyzję o odrzuceniu wniosku Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd argumentuje przede wszystkim tym, że zmiana reguł na korzyść zatwierdzenia ETF nie byłaby zaprojektowana w taki sposób, aby zapobiec oszustwom i manipulacjom na rynku.

„(…) designed to prevent fraudulent and manipulative acts and practices”.

To natomiast nie zapewniłoby ochrony inwestorom oraz interesowi publicznemu.

Według SEC Cboe BZX Exchange (chodzi o giełdę, na której miały być dostępne jednostki funduszu VanEck’s Bitcoin (BTC) Trust) nie wywiązał się ze swojego obowiązku wynikającego z Ustawy o Giełdach i nie wykazał, że ta propozycja jest zgodna z określonymi w ustawie wymogami.

„The Commission concludes that BZX has not met its burden under the Exchange Act and the Commission’s Rules of Practice to demonstrate that its
proposal is consistent with the requirements of Exchange Act Section”.

Chociaż wiele osób wiązało duże nadzieje z wydaniem pozytywnej decyzji, warto mieć na uwadze, że jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie liczył na to, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zaakceptuje chociażby ETF powiązany z kontraktami futures. Ten natomiast otrzymał zielone światło już w ubiegłym miesiącu (więcej informacji znajdziesz w artykule Valkyrie’s Bitcoin ETF).

Komentarze