ETH 2.0 | Ruszył Testnet Kintsugi | Kolejny krok w kierunku PoS w sieci głównej Ethereum

5 070

Deweloperzy Ethereum uruchomili sieć testową Kintsugi, stanowiącą poligon doświadczalny przed ostatecznym scaleniem Beacon Chain (PoS) z siecią główną Etehreum (PoW).

Zespoły programistów Ethereum ciężko pracują, przygotowując się do ostatecznego uruchomienia Ethereum 2.0, platformy proof-of-stake zaprojektowanej, aby transakcje blockchain były szybsze, tańsze i mniej energochłonne.

Pomimo tego, że ETH2 nie jest jeszcze gotowe, jego pierwsza, główna sieć testowa ma zapewnić wszystkim wgląd w to, jak sieć może wkrótce funkcjonować.

Tim Beiko, który koordynuje prace głównych programistów Ethereum, ogłosił uruchomienie sieci testowej Kintsugi. Kintsugi to japońskie słowo oznaczające używanie złota do naprawy uszkodzonych przedmiotów bez próby ukrycia uszkodzeń.

Chociaż nie jest bynajmniej tak, że w swoim obecnym stanie sieć Ethereum nie działa, w pewnym sensie padła ofiarą swojego własnego sukcesu. Pomimo pojawienia się pionierskich, zdecentralizowanych aplikacji, NFT, a nawet gier opartych na blockchain, koszty transakcji sieciowych związanych z ich użytkowaniem zaczęły odstraszać użytkowników.

Wymiana aktywów na zasadzie peer-to-peer lub licytowanie cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich w sieci wymaga użycia dużej mocy obliczeniowej sieci. Jest to konieczne, aby przeprowadzać transakcje stosunkowo szybko. Aktualnie, ludzie muszą płacić wyższe opłaty lub czekać, aż aktywność w łańcuchu bloków będzie mniejsza.

Ethereum 2.0 ma ostatecznie rozwiązać ten problem. Merge przeniesie sieć z systemu proof-of-work (takiego jak w Bitcoin, który ma „górników” weryfikujących transakcje), do systemu proof-of-stake, który pozwala na zabezpieczenie sieci poprzez zablokowanie części ETH w protokole. Podczas gdy zarówno górnicy, jak i stakerzy otrzymują w jego ramach nagrody, system PoS ma również zwiększyć przestrzeń dostępną w sieci.

Może Cię zainteresować:

Komentarze